Rekonstrukce je rozdělená do několika etap. Žádost by měli Boskovičtí podávat koncem ledna. „Celková částka na rekonstrukci parku se v současnosti pohybuje kolem osmaosmdesáti milionů korun. Dotace může dosáhnout až částky čtyřiapadesáti milionů. Od jara jsme vedli jednání s Agenturou ochrany přírody a krajiny, která je u obnovy parku naším partnerem. Projekt jsme rozšířili o jednu etapu. Týká se úpravy zeleně v okolí lázní, hasičské zbrojnice, TJ Rytmus a parkoviště,“ uvedl boskovický místostarosta Lukáš Holík, že rekonstrukce by mohla trvat až dva roky.

Při obnově parku město počítá s odstraněním zchátralých stavebních prvků a nekoncepčních nebo přestárlých výsadeb. Chce reagovat na současné potřeby návštěvníků parku, ale přitom zásadně neměnit jeho charakter.

„Obnovy se dočkají mlatové plochy i dlážděná místa kolem budovy Zámeckého skleníku, která budou složit jako zahrádka restaurace s hudebním altánem. Počítá se plochami pro děti a mládež nebo prostranstvím, kde bude umístěný venkovní gril s posezením. Celková revitalizace parku řeší také vodní prvky, mobiliář, lehací plochy, odpadkové koše, stojany na kola a oplocení," informovali veřejnost boskovičtí úředníci.

Mezi lidmi plakáty vzbuzují rozdílné reakce. Některé to pobaví, jiní v tom nic špatného nevidí.
Bizáry roku 2023. Koza na hradbách nebo nonstop KFC. Opilec zpíval operu

O rozsáhlé obnově parku uvažovali Boskovičtí už zhruba před deseti lety. Z návrhů vybrali studii od ateliéru EA architekti. Tehdy se náklady na obnovu zelené plochy odhadovaly na částku přes dvanáct a později kolem patnácti milionů korun. Před třemi lety radnice se zmíněným ateliérem uzavřela smlouvu na vypracování projektové dokumentace, aby ji krátce poté po výměně vedení města vypověděla.

„Důvod je pragmatický. Nemáme opravené letní kino, kde chceme s pracemi pokračovat a kdy je před námi několik velkých investičních výzev. Proto jsme odsouhlasili dohodu o zrušení smlouvy. Bude to bez sankcí. Nechat vypracovat projekt, který by byl nějakou dobu v šuplíku, nám nepřišlo smysluplné,“ uvedl tehdy starosta města Jaroslav Dohnálek.

Později zástupci dvanáctitisícového města rozhodli, že zmíněný ateliér EA architekti projektovou dokumentaci skutečně vypracuje. Podkladem pro zhotovení projektové dokumentace byla původní studie od ateliéru EA architekti. Původně město zvažovalo i jiné architekty. Ale průzkum trhu ukázal, že celková cena všech oslovených projekcí se započtením částky pro postoupení autorských práv byla vyšší než nabízená cena od kanceláře EA architekti.

BŘEZEN 2023. Zatopený lom v Šošůvce na Blanensku obsadili tradičně první březnovou neděli otužilci. V tamním lomu si zaplaval i známý herec a příznivec otužování Pavel Nový (na snímku uprostřed).
Rok 2023 na Blanensku. Připomeňte si velké stavby, objevy i úmrtí osobností

Park u Zámeckého skleníku byl založen po roce 1826 a prošel několika úpravami. Od poslední úpravy v letech 1976 a 1977 zůstává bez výraznějších zásahů a změn. V parku rostou i bezmála sto padesát let stará lípa a jinan dvoulaločný, které jsou památnými stromy.

V roce 2002 se celkové rekonstrukce dočkala budova Zámeckého skleníku a v roce 2005 před ní dělníci udělali dlážděnou plochu. V roce 2020 skončila rekonstrukce letního kina za 46 milionů korun. V roce 2021 byla provedena odborná inventarizace stromů a zeleně. Park je kulturní památka, která je součástí městské památkové zóny.

Zmíněnou plochu Boskovičtí každoročně využívají pro pořádání velkých společenských akcí. Patří k nim například Husí slavnosti, které na podzim pravidelně přilákají do druhého největšího města na Blanensku tisíce gurmánů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: LESOPARK V ADAMOVĚ.

Zdroj: Deník/Jan Charvát