Ve Velkých Opatovicích se na poli mezi ostatními lidmi v sobotu dali zastihnout i osmiletá Lucie a jedenáctiletý Tomáš Reichovi. „Už jsme draka jednou pouštěli,“ svěřil se Tomáš, zatímco jeho tatínek krotil draka fosforové barvy, který poletoval ve třicetimetrové výšce.


Vlastnoručně však děti draka nevyrobily, koupily jej v obchodě. „Líbil by se mi drak, který by vypadal jako zelené autíčko,“ zamyslela se Lucie Reichová. Jejich dráček klasického tvaru se však nad polem neproletěl dostatečně. Tomáš s tatínkem totiž dali přednost fotbalovému zápasu, Lucie měla smůlu.
Ostatní děti ovládaly draky alespoň dvě hodiny. Poté si nad ohněm opekly párky. Sobotní akci pořádali velkoopatovičtí modeláři. Kromě pohledu na ve větru tančící draky si přítomní i zasoutěžili.


„Upřednostňujeme vždy vlastnoručně vyrobeného draka, bohužel většina lidí jej koupí v obchodě,“ posteskl si organizátor Drakiády Vlastimil Robek, který nezůstal za ostatními pozadu. Neprve předvedl svého malajského draka, poté se pochlubil s japonským. Oba vlastnoručně vyrobil.
Podle Robka je drakiáda zpestřením podzimu a potěšení pro děti. Na výrobu draků má dobrou radu. „ejlépe létají lehouncí draci, musí mít také správně vyrobené těžiště,“ podělil se o ni Robek.