Ještě nedávno byly ulice pod bílou sněhovou peřinou. Po oblevě však hrají všemi barvami. A není to zrovna vábný pohled. Na Blanensku lidé naráží v trávě na psí exkrementy, špačky od cigaret, papíry a další odpadky. Na chodnících zase zůstává štěrk a písek. Do velkého úklidu se však zatím ve městech příliš nehrnou. Posyp v ulicích nechávají, protože může v noci nebo z rána mrznout. Se zmrzlými psími exkrementy mají zase speciální vysavače problémy.

V ulicích Blanska se pracovníci komunálního odboru chystají na velký úklid až skončí zima. „V centru města, zejména v Rožmitálově ulici, jsme zametli. Nemůžeme však vyjet se stroji, které kropí chodníky i silnice vodou. Zamrzla by v nich. Přimrzlé jsou i psí exkrementy, které speciální vysavač ze země nesebere,“ vysvětlil vedoucí komunálního odboru blanenské radnice Miroslav Pokorný s tím, že výkalů a posypového materiálu bývá ve městě nejvíc, když roztaje sníh, zejména na jaře. Tehdy vyráží úklidové čety s plnou polní do ulic. „Jen vysávání psích exkrementů stojí Blansko každý rok dvě stě padesát tisíc korun,“ podotkl Pokorný.

Podle šéfa blanenských strážníků Martina Lepky je situace nejhorší v sídlištích. „Právě tam venčí psy spousta lidí. Neuklízet exkrementy po domácích mazlíčcích je velký nešvar nejen v Blansku. Lidé se přitom dopouští přestupku Znečišťování veřejného prostranství,“ sdělil Lepka s tím, že městští policisté letos opět chystají akci zaměřenou na přestupky pejskařů. Těm hrozí pokuta až tisíc korun. „Obvykle to řešíme pokutou do výše pěti set korun. Tisícovku zaplatí lidé, kteří se přestupku dopouští opakovaně,“ dodal Lepka.

Na nepořádek naráží v Blansku už nyní i Jitka Weinhöferová. „Šílené je to třeba na trávnících v sídlišti Sever. V ulici Divišova kolem mateřské školy je však čisto. Tam se pejskaři chovají vzorně,“ uvedla.

Se speciálním vysavačem se chystají vyrazit do ulic Boskovičtí nejdřív na konci tohoto týdne. „Tento druh úklidu je v mrazivé zimě obtížnější. Spustíme jej za pár dní nebo začátkem příštího týdne. Záleží však na počasí,“ uvedl za firmu Sita, která se o úklid ve městě stará, Josef Koudelka. Podle něj sníh odkryl nejen psí výkaly ale také nepořádek, který by měl končit v odpadkových koších. „Více nepořádku bývá v sídlištích, dále třeba v ulici Slovákova, kde stojí věžáky, a pak dál k supermarketu,“ popsal kritická místa ve městě Josef Koudelka.

V Letovicích pomáhají s úklidem nezaměstnaní lidé. „Speciální vysavač na exkrementy nemáme. Pomocníci tak odpadky zametají. Pracovníci technických služeb v těchto dnech čistí chodníky z poloviny. Na druhé půlce nechávají záměrně drť, aby chodci neuklouzli, kdyby ráno přimrzlo,“ nastínil ředitel technických služeb Miroslav Doskočil. I podle něj je po roztání sněhu ve městě víc nepořádku. „Pod sněhem se totiž hromadí. V Letovicích bývá největší práce s ulicí Pražskou, kde zřejmě lidé vyhazují odpadky i z aut. Pak bývá nepořádek na náměstí a teprve potom v sídlištích,“ popsal Doskočil.