ČTĚTE TAKÉ: Uzavřou silnici z Jestřebí do Bořitova

Nervy řidičů se napínají k prasknutí, když čekají v kolonách. Tachometry ukazují více naježděných kilometrů a v obcích na objízdné trase si místní zase stěžují na hustější provoz a zničené silnice. Uzavírka silnice mezi Bořitovem a Rájcem komplikuje řidičům cestu. O víkendu tudy neprojedou ani autobusy. V listopadu se ale osobní a linkové dopravě v tomto úseku rozsvítí zelená.

Silnice vedoucí od rájecké Šamotky přes Jestřebí až k Bořitovu je zavřena od října. Kdo se chce dostat z Blanska na silniční tah I/43 směrem na Svitavy, musí jet oklikou. Buď přes Lipůvku nebo Lhotu Rapotinu. V obou případech si zajede.

Profesionální řidič Vladimír Vaněk najezdí při objížďce podle svých slov až o desítky kilometrů víc. „Je to špatné. Když k někomu vezu tím směrem zboží, najedu třeba i o deset dvacet kilometrů více než běžně. A to samozřejmě stojí peníze navíc a pocítí to i zákazník,“ postěžoval si Vaněk.

Objížďka se nelíbí ani Zdeňku Hlaváčovi z Blanska, který tudy pravidelně jezdí na kole. „Pokud jedu na kole a na silnici se zrovna nepohybují stroje a nákladní auta, tak se dá projet. Dělníci to většinou tolerují. To můj synovec, který bydlí v Bořitově a pracuje ve Spešově, má smůlu. Autem musí jet přes Lipůvku a ztratí tak spoustu času a projede dost nafty,“ dodal Hlaváč.

Uzavírka silnice mezi Rájcem Jestřebí a Bořitovem

Silničáři odklonili provoz směrem na Svitavy přes Lhotu Rapotinu. Tamní lidé se nyní musí smířit s větším provozem a hlukem v obci. „V době objížďky je tu více hluku. Včera jsme museli nechat dokonce spravit chodníky v zatáčce na Boskovice. Velká auta nám tu vyjezdila obrubníky,“ popsal situaci v obci starosta Josef Musil. Podle něj v tomto období Lhotou projíždí kolony až patnácti aut. „To jsem tu nikdy nezaznamenal. Jinak to ale nejde,“ pokrčil rameny starosta a doufá, že problémy ustanou s otevřením opraveného úseku silnice u Bořitova. Alespoň takové zprávy má z jednání se silničáři.

Do Jestřebí se autem dostanou pouze lidé, kteří tam bydlí. Dále projedou jen autobusy a záchranka nebo hasiči. „O víkendu však budeme muset silnici uzavřít i pro autobusy,“ upozornil šéf blanenských silničářů Miloš Bažant.

Přesto si od prvního listopadu řidiči osobních vozů či autobusů oddechnou. Stopka pak totiž bude platit pouze pro nákladní auta. „Dopravu na silnici mezi Bořitovem a Jestřebím budou řídit semafory. Podle původních plánů jsme v předstihu,“ pokračoval Bažant s tím, že směrodatné je to, jak pokročí opravy mostů. Silnice by pak mohla být hotová už koncem listopadu.

Zastavit provoz na tomto úseku v obou směrech bylo podle Bažanta nutné. „Pokud bychom to neudělali, bylo by to velmi nebezpečné pro dělníky i řidiče. Oprava by se protáhla a lidé by pak stejně trčeli v kolonách,“ zdůvodnil Bažant s tím, že nyní si motoristé cestující z Černé Hory do Blanska zajedou o šest kilometrů.

Uzavřenou silnici kontrolují také policisté. Podle mluvčí Ivy Šebkové totiž někteří řidiči zákaz nedodržují. „Řešíme to blokovou pokutou do dvou tisíc korun a jedním bodem,“ řekla Šebková.