Dělníci obsadili hlavní silnici za železniční tratí. Objížďka vede bočními uličkami Na Lukách a Na Brankách. „Jezdím tudy dvacet let. O uzavírce jsem se dočetl v novinách. Ptal jsem se v jedné firmě vedoucího. Nikdo s nimi nejednal, a tak ani nevěděl, v jakém rozsahu uzavření bude. Jaké bylo naše zděšení, když bez varování silnici, kudy objížďka vede, v pondělí uzavřeli pro auta těžší než 3,5 tuny,“ lamentuje autodopravce Vladimír Vaněk z Klepačova.

Ilustrační foto
V medu byly léky, bistro se hemžilo šváby. Kontrolami neprošel každý desátý

Získal povolení majitele silnice, na radnici ale neuspěl. „Prý kvůli bezpečnosti u železničního přejezdu. Přitom největší zmatky tam dělali strážníci, kteří stavěli náklaďáky až za přejezdem, takže za nimi jedoucí auta zastavovala na kolejích,“ vylíčil Vaněk zážitky za Starého Blanska. Vadí mu, že se o uzavírce nedozvěděli včas. Dopravce tvrdí, že objížďka přes Olešnou mu dvojnásobně zvýší náklady.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí provozu blanenské betonárny Karel Heřman. „Čekají nás velké problémy a nikdo na to nehledí. Na půl roku budeme muset snížit výrobu o třicet procent a tím přijdeme až o šest milionů,“ má už spočítané Heřman.

UZAVÍRKA ULICE- ulice Komenského v Blansku bude uzavřená do konce září tohoto roku
- na objízdnou trasu ulicemi Na Brankách a Na Lukách můžou auta do 3,5 t
- objížďka pro těžkou nákladní dopravu vede na Staré Blansko přes Olešnou, měří víc než 10 km


Myslí si, že zdejší firmy přijdou o zákazníky. V jednání zástupců firem na radnici moc velkou naději na domluvu nevidí.

Důvodů, proč na ulice Na Brankách a Na Lukách nesmí těžká doprava, je víc. Mezi ty hlavní patří stav silnice a hlavně bezpečnost. „Na objížďku se vjíždí kousek za železničním přejezdem. Nákladní auta tam zatarasí dopravu a ohrozí bezpečnost po celé objízdné trase,“ tvrdí vedoucí blanenského investičního odboru Marek Štefan.

Zároveň nesouhlasí s tím, že lidi neinformovali o opravách včas. „Nejsme hlavním investorem. O tom, že opravy začnou, padlo rozhodnutí v lednu. Vydali jsme tiskovou zprávu. Informace, jak bude řešená doprava, visela na úřední desce. Firmy jsme týden před zahájením obešli,“ uvedl.

Povolení k vjezdu podle něj dostanou lidé jen v případech, které jsou opodstatněné.

Bývalá myslivna ve Velkých Opatovicích je kulturní památkou
Zdivo hájenky fascinuje i ministerstvo kultury. Stala se z ní památka