„Domnívám se, že tento kamnovec je nejstarší věc z blanenských železáren,“ míní Čeladín, který pracuje v muzeu. Ten vzácnou nádrž objevil na internetové aukci. Objevený kamnovec tak trumfnul menší kamnovec z roku 1818 a hmoždíř, který byl vyroben v roce 1767. „U něj si ale nejsme jistí, že je z Blanska. Možná pochází i z adamovských železáren,“ podotkl Čeladín.

Nejstarší litinový blanenský výrobek váží kolem stovky kilogramů. „Pochází z doby Gellhornů, kteří zahájili provoz blanenských železáren,“ doplňuje Čeladín a ukazuje na nápis na předmětu. Stojí tam I H B. „Je to zkratka Hütte Blansko, což znamená hutě Blansko,“ upřesňuje Čeladín s tím, že staré kamnovce si nechávali jejich majitelé označit letopočtem a odkud výrobek pochází.

„Kamnovec sloužil jako nádržka pro ohřev vody. Dával se nad kamna,“ vysvětlil funkci kamnovce pracovník muzea s tím, že se tyto nádrže používaly na zámcích. „V půlce osmnáctého století si je totiž mohli dovolit jen šlechtici. Výroba litinových věcí v té době začínala, takže byly dražší. K obyčejným lidem se dostaly až později,“ zapátral v historii Čeladín.

Než vzácný kamnovec našel pracovník blanenského muzea na internetu, patřil soukromníkovi z Třebíče. Kamnovec někdo pravděpodobně vyhodil ze zámku jako bezvýznamnou věc. „Ten pán měl pak kamnovec doma a používal jej třeba na zabijačku,“ dodal Čeladín.

Většina kamnovců připomíná soudek a jejich spodní část je vyboulená do jehlanu. Blanenskou litinovou vzácnost skrývá v současnosti depozitář muzea. „Kamnovec je třeba otryskovat a přetřít konzervačním lakem. Uvidíme, jestli jej zachováme s nahnědlou barvou, nebo bude ve výsledku černý,“ přemýšlí Čeladín. Dominantní by podle něj měl být na nádržce nápis s letopočtem.

Kamnovec budou návštěvníci blanenského zámku obdivovat od jara. Bude stát v expozici užitkové litiny.
Významný objev není jediný, který se do Blanska dostal díky internetu. „Na internetové aukci jsem v minulosti našel i staré pohlednice z Blanenska, které chyběly v naší sbírce. Dále různé litinové věci nebo keramické sošky,“ nastínil Čeladín.