Oběti domácího násilí se v posledních letech osmělují. Pracovníci Oblastní charity Blansko tak dokážou pomoci stále více lidem. Je to především díky lepší informovanosti. „Loni jsme měli na šedesát klientů, což je oproti předchozímu roku nárůst asi o dvacet procent. Celkem tak v roce 2007 došlo k osmasedmdesáti kontaktům s klienty,“ zrekapitulovala v číslech předchozí rok pracovnice Projektu Spona zaměřeného na oběti násilí Ivana Jirková.

Neznamená to však, že by případů domácího násilí přibývalo. Podle ředitelky Oblastní charity Blansko Jany Sedlákové je vše otázkou otevřenosti. „Ono když se o problému začne mluvit, vždycky se ta čísla změní. Důležité je, že mají ženy větší kuráž, že se nebojí na nás obrátit. V tom vidím pokrok,“ vysvětlila Sedláková. Zlepšil se také přístup policie k problému domácího násilí. „Případy, kdy policie pošle klientku domů s tím, že se nic nestalo, jsou už spíše ojedinělé,“ dodala Sedláková.

Svůj pozitivní vliv má také také zákon o možnosti vykázání násilníka z domu. V praxi jej už vyzkoušeli i na Blanensku. „Za loňský rok to bylo pět případů. Všichni muži,“ řekl zástupce okresního policejního ředitele Zdeněk Grénar. Podle něj rok a půl starý zákon pomáhá. Policisté na Blanensku se v souvislosti s domácím násilím nejčastěji setkávají s týranými ženami.

Postižení ale bývají i starší lidé. „O tomto problému se obecně moc neví. Míváme případy, kdy staří lidé žijí ve velmi těžkých podmínkách, často za to mohou jejich vlastní děti,“ popsala další tvář domácího násilí Jirková. Na Blanensku jsou obětem násilí připraveni pomoci také na lince důvěry a ve dvou azylových domech.

Více v sobotním vydání Blanenského deníku.