VÁŽENÍ ČTENÁŘI, jsou vaše děti spokojené se školními obědy? Chutná jim, nebo naopak chodí hladové ze školy a obědy nejedí? ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME.

Typická béžová omáčka s beztvarými kousky tvrdého masa. K tomu hrouda oschlých brambor. Za zády učitelský dozor. Ten nutí po lžičkách pozřít šedivou polévku. Školní jídelny, noční můry dětství dnešních dospělých.

Takové situace už dnes ve školních jídelnách děti nezažívají. Stravování se zkvalitnilo. Výběr jídel je pestřejší a navíc si děti často můžou zvolit ze dvou různých obědů.

Jana Kopřivová, vedoucí stravování v blanenské Základní škole Salmova, pracuje ve školní jídelně bezmála třicet let. Podle ní je největší změnou ve stravování především velký výběr potravin.

„Dřív jsme museli vařit třikrát týdně hovězí maso s bramborem. Vepřové totiž bylo drahé a jiné ani nešlo sehnat. Z toho se nedalo udělat opravdu nic jiného než pověstná béžovka,“ zavzpomínala Kopřivová. Dřív, když chtěla Kopřivová uvařit třeba čočku, musela si k ní přikoupit i švestky, kterých měl obchodník nadbytek.

Dnes nabízí na Salmově dětem pestrý výběr masa od kuřecího přes králičí až po pangasia. Právě ryby patří do současných směrnic, podle kterých musí kuchařky vařit. Spolu se zeleninou, ovocem a mlékem je základní školy na Blanensku pravidelně zařazují do jídelníčku.

Třeba jedovnická škola uvádí na svých internetových stránkách povinnou skladbu obědů pro děti. Například maso tam obědvají čtyřikrát týdně, ryby a luštěniny dvakrát měsíčně a jednou za měsíc si pochutnají na sladkém jídle. Právě zdravé maso však děti na základních školách moc nemusí.

„Když uvaříme třeba libové vepřové se zelím a s knedlíky, tak děti někdy sní jen přílohu a masa se ani nedotknou,“ postěžoval si vedoucí stravování na Základní škole v Rájci-Jestřebí Zdeněk Bílek. Zato když přidají třeba k čočce párky, jen se po nich zapráší. Děti na Blanensku by totiž nejradši jedly ve fastfoodech.

„Když jsme dělali anketu, co by děti chtěly na obědy, žádaly rychlá jídla jako smažený sýr s hranolky,“ doplnila Kopřivová.
Dříve nedostatkového ovoce a zeleniny si děti moc neváží ani v Základní škole Erbenově v Blansku. „Obědy se v posledních letech často snažíme doplňovat ovocem nebo třeba zeleninovými saláty. Dřív to pro děti byla vzácnost, dnes ovoce končí i v koších před školou,“ postěžovala si vedoucí tamní jídelny Libuše Zatloukalová.

Základní školy na Blanensku stále častěji nabízí výběr ze dvou jídel. Podle Kopřivové ze školy Salmova, kde se dá vybrat ze dvou jídel už třetím rokem, děti tak jídlo častěji dojedí. Některé však se snědením oběda potíže opravdu nemají. Třeba dvanáctiletý Pavel Nedoma z Boskovic se jídlem moc nezabývá. „Syn rychle roste, takže jí teď opravdu všechno,“ prohlásila jeho maminka Petra Nedomová.

Kuchařky ve školách dnes také připravují speciální obědy pro děti trpícími například alergiemi. „Jedno dítě u nás nemůže jíst ořechy. Při vaření na to myslíme a nachystáme mu jídlo, ve kterém nejsou,“ uvedla Zatloukalová. Zato vegetariáni se v základních školách na Blanensku moc nenají. Podle vedoucích jídelen se mezi dětmi však vegetariáni většinou ani neobjevují.