I na Blanensku platí heslo dnešní pokročilé technické doby. Kdo není na Internetu, jako by vůbec neexistoval. Zatímco městské weby jsou propracované, malé obce vsázejí spíše na originalitu a vylepšují své stránky třeba animovaným kohoutem nebo tureckým překladem.

Nové webovky nyní připravují třeba v Černé Hoře. Dosavadní stránky sice obsahují aktuální informace, jsou však nepřehledné, rychlé hledání je v nich téměř nemožné. „Už delší dobu lidé upozorňovali na nedostatky stránek. Radnice s nimi v podstatě souhlasila. Nové stránky proto budou modernější, přehlednější. Lidé na nich najdou více informací,“ slibuje tajemník černohorského úřadu Jiří Rydval.

Podle mluvčího radnice v Boskovicích a také administrátora internetových stránek města Jaroslava Parmy stránky města mají obsahovat především aktuality ze života obce. „Lidi nezajímají úřední dokumenty, i když ty úřad musí zveřejňovat povinně. Nejčastěji hledají, co je ve městě nového,” zdůraznil Parma.

Stránky podle něj mají splňovat dvě funkce. „Jednak poskytují praktické informace pro občany, různé formuláře, úřední hodiny, kontakty a podobně. Druhou část využijí občané i turisté. To jsou informace o historii obce, turistických zajímavostech, ubytování nebo restauracích,“ upřesnil Parma. Právě Boskovice se svými stránkami či jejich jednotlivými sekcemi každoročně obsazují přední místa v soutěži Zlatý erb o nejlepší internetové stránky.

Zbytečný formulář?

Postupně vylepšovat internetové stránky se snaží v Rájci-Jestřebí. Na úvodní stránce proto lidé najdou formulář, přes který mohou posílat své připomínky k webu. „Většinou jej lidé využívají k posílání různých dotazů nebo připomínek k chodu města. Přímo na stránky žádné reakce nemáme,“ uvedla Kamila Skácelová z tamního úřadu.

Jsou také obce, které se návštěvníkům stránek snaží nějakým způsobem přiblížit. Třeba Světlá nebo Petrovice nabízejí verzi stránek pro slabozraké. Těm chybí grafické prvky, jež právě slabozrakým můžou komplikovat orientaci na stránkách.

Petrovický web navíc uvítají i návštěvníci ze zahraničí. Kromě obvyklých překladů do angličtiny nebo němčiny totiž najdou i tureckou, španělskou nebo čínskou verzi.

V Lažanech při tvorbě stránek mysleli asi především na zábavu. Diskuzní sekci nazývají Lažanskou drbnou, do které přispívají hlavně Lažanští. Zábavné příspěvky diskutujících pobaví samy o sobě, po obrazovce se navíc promenáduje animovaný kohout. Lidé navíc na stránkách mimo jiné najdou třeba i přátelské upozornění, že tamní starosta má neoficiální úřední hodiny nonstop.

Toho, kdo navštíví web obce Bukovina, překvapí obrázek dubového plodu, tedy žaludu, v záhlaví stránek. Navzdory tomu, že název obce je odvozen od jiného listnatého stromu. V diskuzi už na to někteří lidé upozornili. „Není to tak, že bychom žalud na stránkách chtěli, ale je součástí bezplatné šablony, ve které stránky tvoříme. Do budoucna chystáme nové stránky s lepším vzhledem a jiným logem,“ přislíbil místostarosta Bukoviny Pavel Blažík.

Ze sto šestnácti obcí Blanenska člověk ani při velké námaze nenajde internetovou prezentaci pouze dvou obcí, Petrova a Louky.