V obci se už dlouhá léta mluví o obchvatu. Podle krajských úředníků je součástí důležitého silničního tahu z Lipůvky přes Blansko, Rájec-Jestřebí a Boskovice až do Sebranic. Ten je však zatím jen na papíře. Investiční záměr na obchvat Lhoty Rapotiny schválili ve čtvrtek krajští radní a silničáři začnou s přípravou projektu. „Stávající silnice II/374 je v průtahu obcí Lhota Rapotina mimo jiné významně zatížena nákladní dopravou z blízkého kamenolomu. Ta má jednak negativní vliv na zdraví obyvatel v obci a jednak má vliv na stav vozovky, která nebyla na vysoké dopravní zatížení postavena,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Obchvat podle něj přispěje také k vyšší bezpečnosti dopravy a komfortu obyvatel obce. Kdy se však začne stavět, není v tuto chvíli jasné. Stejně jako to, kolik bude stát. „Příprava i realizace stavby se předpokládá ve dvou etapách. Obchvat Lhoty Rapotiny ve spojení se stavbou železniční tratě Boskovické spojky zajistí rovněž účinnou protipovodňovou ochranu obce. Řešení stavby vzhledem k úrovni povodňové hladiny předpokládá předchozí nebo současnou realizaci Boskovické spojky,“ dodal Hanák.

Ulice Antonína Zápotockého ve Vyškově
Marx nebo Zápotocký. Jména ulic z minulého režimu přežívají i 30 let po revoluci

Starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák uvedl, že obchvat by byl pro obec vysvobození. „Provoz v obci narůstá obrovským tempem. Není to jen šílená zátěž nákladních aut z nedalekého lomu ale také osobních aut. Za mě jednoznačně obchvat ano. Ale jsem skeptický v tom, kdy se postaví. Vždyť se o něm mluví už tak dlouho, stejně jako o dalších úsecích silnice Blansko – Boskovice,“ dodal Sedlák.

V otázce takzvané Boskovické spojky má jasno. „To jsou vyhozené dvě miliardy, nebo kolik, oknem. Naprosto zbytečná věc,“ poznamenal. Místní se proti stavbě spojky postavili v místním referendu.

Boskovická spojka je nový železniční úsek v délce 1,2 kilometru, který má cestujícím zajistit přímé vlakové spojení z nedalekých Boskovic do Brna. Gigantický projekt počítá s modernizací boskovické vlakové stanice, kde mají dělníci vybudovat nový přestupní uzel. Součástí stavby je také nová zastávka ve Lhotě Rapotině a přeložka silnice mezi Boskovice a Lhotou Rapotinou, tak aby se nekřížila s novou tratí. Předpokládané náklady jsou 1,8 miliardy korun. Se stavbou se podle odhadů mělo začít letos v prosinci.