Některé záměry, jak ulehčit dopravě na dopravních tepnách, jsou takřka neřešitelné. Třeba letité plány na výstavbu silnice R43. O těch se zatím jen mluví. Ti, kteří projíždějí centrem Boskovic, se však možná zlepšení dopravní situace přece jen dočkají. Vedení města letos nechá zpracovat vyhledávací studii na obchvat. „V úterý jsme to projednávali na radě města. Na studii jsme vyčlenili tři sta tisíc korun z rozpočtu. Výstavbu obchvatu máme i v programovém prohlášení," sdělila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Úkolem studie bude podle ní vyhledat trasu, která nahradí část silnice třetí třídy. „Ta pak povede mimo centrum města a ulehčí dopravě zejména na ulici Sokolská a křižovatkám u pošty a hotelu Slavia. Studie se bude zabývat nejméně dvěma variantami. Ta první bude počítat s využitím koridoru, který je pro tento účel vyčleněný v územně plánovací dokumentaci v Nádražní ulici. Druhá se bude zabývat odkloněním dopravy ještě před křižovatkou u Slavie," upřesnila boskovická místostarostka.

Hustý provoz

Sychra by nový obchvat bral všemi deseti. „Mluví se o něm už hodně dlouho, tak snad se ho jednou dočkáme. Byl by přínosem nejen pro taxikáře, kteří musejí své zákazníky rychle někam dopravit, ale i všechny řidiče osobních a nákladních aut či autobusů," sdělil Sychra.

Že je hustý provoz v Boskovicích potřeba zmírnit, si myslí i ředitel boskovické kamionové dopravy K&K Vlastimil Klíč. „Všechny páteřní silnice jsou přetížené a již neodpovídají dnešní hustotě provozu. Nejvíce ucpaná je křižovatka u Slavie. A třeba ve směru od Knínic na Sokolskou se kvůli hustému provozu špatně odbočuje. Naši dopravci ale jezdí většinou spíše na Brno, takže je tento problém až tak netrápí," zhodnotil Klíč.

Obyvatelům Sokolské ulice zatím nezbylo nic jiného než si zvyknout na auta, která jim permanentně jezdí pod okny. „Loni jsme se sem s manželem přistěhovali a trvalo delší dobu, než jsme si na to zvykli. Předtím jsme bydleli v Doubravici na konci vesnice, kde nejezdila auta téměř vůbec. Za obchvat bychom byli určitě rádi," popsala obyvatelka Sokolské, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle Vítkové sice město má zájem obchvat udělat, přípravy jsou ale teprve na samém začátku. Vyhledávací studie je jen prvním krůčkem. „Pak musíme mimo jiné připravit projekt, získat veškerá stavební povolení, a také dostatek peněz," upřesnila Vítková.

Město bude také muset jednat se silničáři, protože se trasa obchvatu bude dotýkat i krajských silnic. „Pokud by obchvat začínal u areálu společnosti Minerva a vyúsťoval u železničního přejezdu směrem na Knínice, tak v této lokalitě se nachází soukromé pozemky, které by bylo potřeba vykoupit. Zatím jsme ale s městem nejednali, podrobnější informace nemáme," uvedl vedoucí blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Miloš Bažant.