„O zákazu prodeje tvrdého alkoholu samozřejmě víme. Ale my ho neprodávali ani na předchozích jarmarcích. Takže se nás to v podstatě vůbec nedotkne. Jarmark je navíc medový. Lidé sem jezdí spíše na medovinu než na kořalku," řekl starosta sboru dobrovolných hasičů ve Sloupu Marek Mikulášek.

S tím, že se na sloupském Medovém jarmarku pije více medovina než tvrdý alkohol ,souhlasí i Martin Hasoň ze Sloupu. „Panáka kořalky si samozřejmě občas dám. Že dnes ne, to mi nevadí. Dám si medovinu. Ta je také výborná. Myslím si, že většina lidí by si ji stejně dala raději než kořalku," uvedl Hasoň.

Prázdné regály

V obchodech, které v sobotu navštívil redaktor Blanenského deníku Rovnost, byly regály s tvrdým alkoholem prázdné. Například v adamovské prodejně sítě Brněnka měli v sobotu ráno v polici za pokladnou jen vína a nápoje s obsahem alkoholu pod dvacet procent. O novém nařízení se zákazem prodeje tvrdého alkoholu informovala kupující cedule.

V blanenském Kauflandu na zákaz prodeje tvrdého alkoholu upozorňovala návštěvníky také cedule na vchodových dveřích. Regály s kořalkami zely prázdnotou. „Láhve s tvrdým alkoholem se dávaly pryč už v pátek večer," poznamenala žena za přepážkou v oddělení informací.

Vaječný koňak, griotka, likéry. Lahve s těmito vinětami stály v sobotu v poloprázdných regálech blanenského supermarketu Billa. Tvrdý alkohol v nich chyběl. Láhve s pálenkou uklidil ve své prodejně v Boskovicích také Petr Koudelka. „Budu čepovat jen pivo. Kořalky nebudu prodávat ani objednávat, dokud bude nové nařízení platit. Naštěstí v mé prodejně jde na odbyt daleko víc pivo než pálenky. Chlapi dnes popíjeli šestnáctistupňové pivo a moc jim chutnalo. Kořalka jim nechyběla," dodal Koudelka.

Na panáka tvrdého alkoholu si dá zajít chuť také Jiří Jelínek z Adamova. „Já bych si teď v hospodě kořalku nedal ani omylem. Mám strach. Je to nebezpečné, když se ještě neví, odkud ta toxická látka pochází a kde všude může být," dodal muž.