Oba obchody jsou dlouhodobě ztrátové. „Prodejny vykazují velmi malé obraty, které neustále klesají. Nevydělají si už ani na svůj provoz. Většina lidí jezdí na nákupy do supermarketů nebo jiných velkých prodejen a v obci dokupují jen malou část potravin," popsal předseda představenstva boskovické Jednoty František Lžičař. V obou obcích se nyní roční ztráty pohybují mezi šedesáti až osmdesáti tisíci korun.

Problém s nákupy ale budou mít starší lidé, kteří nemají možnost jezdit do větších měst. Jednota Boskovice proto vedením obcí nabídla, že obchody zachová, ale pouze v případě, že budou na ztráty přispívat. To zastupitelé ve Vanovicích, jejichž jsou Drválovice součástí, prozatím odmítli. „Jedná se přece jen o velké množství peněz, chceme proto s Jednotou dále jednat. Za chvíli by se také mohl objevit další podnikatel a říct nám, že bychom měli jeho ztráty dotovat, a to nejde. Nikde nemáme garantované, že se požadované příspěvky nebudou stále zvyšovat," řekl starosta Vanovic Josef Pavlík.

Vanovičtí se proto rozhodli udělat mezi tamními obyvateli průzkum. „Chceme zjistit, kolika lidí by se zrušení obchodu dotklo. Pořád máme prodejnu ve Vanovicích, do které by ale pro starší lidi mohlo být problematické docházet. Zvažujeme také různé pojízdné prodejny," vysvětlil Pavlík.

Ve Vranové prodejna zatím zůstane. Vedení obce se s Jednotou dohodlo, že bude ztráty částečně vyrovnávat. „Chtěli jsme obchod pro lidi zachovat a jeho zrušení jsme tak na pět let dopředu zažehnali. Otevírací doba by měla zůstat přibližně stejná jako dosud," sdělil starosta Vranové Rostislav Cichra.

Obě prodejny zůstanou otevřené do konce letošního roku. Od ledna pak začne platit nová smlouva mezi Jednotou Boskovice a Vranovou. „Provoz obchodu v Drválovicích k tomuto termínu ukončíme," podotkl Lžičař.

KRISTÝNA HLOUŠKOVÁ