Místo ulic řeky, zničené domy. Takhle to vypadalo na Blanensku při povodních před deseti roky. Nyní se obyvatelé Letovic, Spešova a Křtin dočkají nových protipovodňových opatření.
„Měli jsme sklepy plné vody. Lidé tu jezdili v ulicích i na náměstí na lodičkách. Je dobře, že se s tím teď něco dělá,“ vzpomněla čas záplav Anděla Nečasová z Letovic.
Podle letovického starosty Radka Procházky se bude upravovat prostor od mlýna blízko nádraží až po soutok s Křetínkou. „Máme v plánu upravit břehy řeky, udělat plůtky, vyčistit koryto řeky, odbahňovat,“ přiblížil. Město by tak mělo být chráněné proti stoleté vodě. Opatření proti záplavám z větší části pokryje půlmilionová dotace, radní přispějí dalším čtvrt milionem.
Spešovští s realizací protipovodňových opatření čekají na stavbu plánované silnice Blansko – Boskovice. „Samotná tato silnice bude sloužit jako ochrana před povodní,“ řekla spešovská starostka Iva Holomková. Podle ní jsou záplavy v obci velkým problémem. Nejkritičtější jsou ulice vedoucí k Rájci či Ráječku. „Kvůli spodním vodám mají lidé zatopené sklepy. Vždycky, když se tu zvedla voda, byla pohotovost,“ řekla Holomková. Ve Spešově se budou stavět i ochranné hráze, přeloží také Spešovský potok. Úpravy by měly být hotové v roce 2009.
Chránit se chtějí i ve Křtinách. Podle místostarostky Hany Kubešové je v obci ohroženo až osmdesát rodinných domů. „Potok má limitovanou kapacitu průtoku a most ještě nebyl nikdy vyčistěn,“ dodala Kubešová. S úpravami chtějí radní začít do letošní zimy.