Statistici spočítali, jak jsou na tom z hlediska počtu obyvatel a jejich složení obce v Jihomoravském kraji. V řadě ukazatelů hrají prim vesnice z Blanenska. Do Žerůtek se nikdo nestěhuje, zatímco v Ústupu rekordně přibylo obyvatel. Šebetov skončil jako třetí s největším počtem žen v kraji, v Makově žijí nejstarší muži a ve Lhotě u Olešnice po Řikoníně na Brněnsku bydlí nejméně obyvatel.
Vesnička Makov figurovala ve statistice hned několikrát. Průměrný věk tamních mužů je pětapadesát let. To znamená, že jsou nejstarší v kraji. Průměrný věk všech lidí, kteří v obci žijí, je dvaapadesát let – jsou tak třetí nejstarší v Jihomoravském kraji. „V Makově žije necelých padesát obyvatel, z toho tu máme jen dvě mladé rodiny,“ nastínil starosta Josef Halva s tím, že mladí lidé se stěhují do měst. V minulosti lidé ve vesnici postavili kapli, školu i hasičskou zbrojnici. „Klobouk dolů před nimi. Teď máme co dělat, abychom to udrželi,“ dodal Halva.
Dvakrát se statistika zmiňuje o Ústupu. Vloni tam s ohledem na počet obyvatel přibylo nejvíc lidí. „Z původních osmatřiceti obyvatel je nás nyní třiačtyřicet,“ přiblížil starosta Ústupu Antonín Toman s tím, že od loňska se v obci narodily čtyři děti. Lidé se tam také stěhují. Ústup láká nové tváře proto, že tam mohou levně koupit dům. „Cena nemovitostí se odvíjí od počtu obyvatel. Někteří přistěhovalí říkají, že si potřebují odpočinout od města, od hluku. Dále se sem stěhují kvůli dětem, které trpí třeba alergiemi,“ zdůvodnil Toman. Že nyní žije v Ústupu více lidí, znamená, že maminky mají zájem o stavbu hřiště pro děti. „Chybí nám však peníze, proto to vidím jen na nějakou průlezku nebo kolotoč,“ sdělil Toman.
Naopak v Žerůtkách lidí pořád ubývá. „Pět let se nám tu nenarodilo žádné dítě. Brzy se to ale rozjede,“ je optimistická starostka Věra Poláková. Do obce se totiž přistěhovala žena, která potomka čeká. S penězi obec problém nemá. „Dáváme dohromady kapličku, také se chystáme na chodníky. O všem ale rozhodují ženy, chybí nám tu muži středního věku,“ postěžovala si starostka s tím, že v zastupitelstvu sedí pět dam. Nakupovat a za zábavou musí Žerůvečtí do okolních obcí. „Jeden muž tu ale plánuje v budoucnu postavit hospodu,“ dodala Poláková.
Lhota u Olešnice skončila na druhém místě s nejmenším počtem obyvatel, žije jich tam pouhých šestatřicet. „Po osmi letech se nám tu narodil druhý chlapec. Lidé odsud odjíždějí za prací. Nejbližší pracovní příležitosti mají v Olešnici, i tak je tam nabídka minimální,“ míní lhotská starostka Aura Kučerová. V obci podle ní lidé postrádají obchod, hospodu i obecní úřad. Hasičskou zbrojnicí je garáž, do které se vejde pouze stříkačka.
„Usilujeme o peníze na stavbu víceúčelové budovy. Nedaří se nám je ale získat. Nesplňujeme podmínky, jako je třeba vytvoření pracovního místa,“ řekla Kučerová. Přesto podle ní Lhota žije. Ve vesničce stojí kolem čtyřicítky domů, kam přijíždějí chalupáři.
V Šebetově po přepočtech připadá na tisíc mužů téměř tisíc pět set žen. Šebetovští jsou tak na třetí příčce s nejvyšším počtem žen. „Je to tím, že u nás stojí zařízení pro tělesně i mentálně postižené ženy. Tam jich bydlí sto osmdesát,“ vysvětlil šebetovský starosta Zdeněk Čížek.