Služba podle něho pomůže občanům i pracovníkům na zdejším úřadě. „Naprostá většina pohledávek, které jsme nuceni evidovat a řešit, totiž vzniká pouhým obyčejným lidským opomenutím. Pro vyřešení pohledávky musíme prokazatelně vyhotovit upomínku, která obnáší výdaje na papír, tisk, stále nákladnější poštovné, a především vynaložit mnoho cenného času a práce.

Zatímco připomenutí opomenuté platby formou SMS zprávy je rychlé, dostupné a komfortní řešení s téměř nulovými náklady," popsal Čížek.

Služba je pro Šebetovské bezplatná a její aktivace je velice jednoduchá. „Stačí v kanceláři obecního úřadu vyplnit jednoduchou žádost nebo vyplněný formulář zaslat e-mailovou zprávou opatřenou elektronickým podpisem či prostřednictvím datové schránky. Samozřejmě chráníme osobní údaje a službu mohou lidé kdykoliv vypovědět," upozornil starosta, který doplnil, že upozorňovací zprávu budou posílat po zhruba pěti dnech po prodlení.

S novou elektronickou službou SMS hlídače pohledávek se Šebetovští přihlásili do letošního ročníku soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí Zlatý erb. „Zároveň jsme také přihlásili naše nové webové stránky, které jsme dali do provozu loni v září. Za tu dobu máme kolem dvaceti šesti tisíc přístupů. Velké oblibě se těší stránky s fotografiemi, webkamerami, videoportál, historické materiály a digitalizované kroniky," dodal Čížek.

Šestnáctého ročníku soutěže se účastní i internetové stránky obce Skrchov. „Návštěvníka našich stránek bych pozval na zhlédnutí sekce fotogalerie a videogalerie," uvedl správce skrchovského webu Petr Kopečný. Ten do soutěže přihlásil také dvě elektronické služby.

„První je hlášení poruch na veřejném osvětlení a druhá nová se jmenuje mapový portál obce Skrchov. Veřejně jsou tak přístupné kromě základních map i mapy historické a také data z katastru nemovitostí, která jsou dále navíc rozšířena v modulech o budovy a pozemky. Volně přístupná jsou také data veškerých inženýrských sítí," vyjmenoval Kopečný.

Tradičním účastníkem Zlatého erbu je obec Petrovice. Ta vloni vyhrála kategorii nejlepší webová stránka obce a letos zkouší štěstí s elektronickou službou ohlášení nedostatků. „Aplikace umožňuje ohlásit nedostatky a závady v obci pomocí interaktivní mapy – vyplněním adresy nebo souřadnic či vložením ikonky do mapy. Nedávno nám tak například jeden občan ohlásil, že v jednom místě není posypána silnice," sdělil petrovický starosta Vladimír Paulík.

Do soutěže zasáhnou se svými webovými stránkami rovněž Jedovnice, Křtiny a Černá Hora. V kategorii, která je určena městům, letos Blanensko žádného zástupce nemá. O vítězích rozhodne odborná porota a stejně jako v minulých ročnících je vyhlášena i zvláštní cena veřejnosti. „Hlasovat mohou lidé pouze pro jednu obec či město prostřednictvím e-mailu do dvacátého čtvrtého února do šestnácti hodin," upozornil Vít Savický ze sdružení Zlatý erb.