Lidé, kteří hledají informace o dění ve svých obcích, mohou mít občas problém. V některých z nich totiž na své webové stránky nedali nové zprávy už několik let. Přestože povinnost zveřejnit zprávy na úřední desce jim ukládá zákon.

Čas jakoby se se zastavil například na stránkách Kozárova www.kozarov.cz. Naposledy zde aktualizovali stránky před šesti lety. „Stránky máme zastaralé. Víme o tom, a snažíme se to řešit. Příští týden by měla firma naše stránky obnovit,“ uvedl člen kozárovského zastupitelstva František Sedláček.

On sám zaznamenal negativní reakce lidí na neakutální stránky. „Turisté, co jezdí na naši rozhlednu, bývají nespokojeni. Často od nich slýcháme, že se nemohli podívat na otevírací dobu nebo aktuální akce. Myslím, že to dělá obci špatné jméno,“ dodal.

Podobné reakce zaznamenali i v Nýrově www.nyrov.cz. Tamní stránky nabízejí svým návštěvníkům zprávy z dubna minulého roku. „Už pracujeme na nové webové prezentaci. Je to jen otázka několika týdnů,“ uvedl starosta Nýrova Ivo Dvořáček.

Podle pořadatele soutěže o nejlepší webové stránky obcí Zlatý erb jsou ale uvedené příklady spíše výjimkami. Úroveň webových stránek obcí se rok od roku zvyšuje. „Mohu potvrdit, že úroveň internetových stránek měst stoupá. Mnohé obce se snaží na stránkách nabízet co nejvíce novinek a zajímavostí, jako webové kamery nebo internetová zpravodajství,“ řekl Jan Savický s tím, že základ stránek mají vždy tvořit povinně zveřejňované informace. „Ukládá to zákon. V roce 2004 poslanci schválili povinné zveřejňování zpráv z úřední desky na webu obcí,“ dodal.

Některé města a obce zásobují návštěvníky na svých stránkách i nevšedními novinkami. Například obsah rudických webových stránek si lidé přečtou hned v osmi jazycích www.rudice.cz, zprávy z městského rozhlasu si mohou poslechnout v Boskovicíchwww.boskovice.cz a úplně nové stránky spustili před několika týdny i ve Velkých Opatovicích www.velkeopatovice.cz. Na jejich tvorbu si město najalo firmu. „Webová prezentace už byla zastaralá a neodpovídala současným požadavkům,“ uvedl tajemník města Břetislav Strnad.

Stránky Velkých Opatovic teď mají novou grafiku a veškeré zprávy mohou zaměstnanci tamního úřadu vkládat na web sami. „Počítáme s tím, že na stránky umístíme i kamery z města a koupaliště. Do příštího roku také chceme dávat na internet videoreportáže z akcí, které se ve městě děly. Pak už bychom se mohli přihlásit i do soutěže o nejlepší webové stránky Zlatý erb,“ doplnil Strnad.
Do letošního jedenáctého ročníku soutěže Zlatý erb se přihlásilo celkem jedenáct obcí a měst z Blanenska.

ČTĚTE TAKÉ: