Poslat dopis nebo zaplatit složenku tak Vanovičtí od ledna chodí do obchodu. „Využívám tady poštu jen málo, pouze tam mamince platím inkaso. Sám většinu plateb posílám z účtu, takže mně tady to málo, co potřebuji, stačí. Některým lidem, kteří mají vkladní knížky od Poštovní spořitelny, ale chybí možnost je používat," vyjádřil názor František Kubín z Vanovic.

A dalším schází dřívější příležitost koupit si tam jízdenky na autobus. „Slíbili nám, že k rozšíření služeb o prodej jízdenek dojde k prvnímu dubnu. To se ale nestalo. Mezi poštou a Jednotou komunikace moc nefunguje. Slyšíme jen výmluvy, že za to může někdo jiný," popsal vanovický starosta Josef Pavlík. Celý projekt vnímá jako snahu okleštit služby na vsi. „Nemám z toho dobrý pocit. Už jsem ohledně slíbených jízdenek poslal do Jednoty stížnost," dodal.

Vedení boskovického spotřebního družstva Jednota, pod níž prodejna ve Vanovicích patří, zatím poskytování poštovních služeb hodnotit nechce. „Teprve bude zasedat představenstvo, kde vyhodnocení zazní. Před tím se k tomu nechci vyjadřovat. Každopádně lidé do obchodu chodí a my jim poskytujeme další službu. Určitě ne jako výdělečný záměr," uvedl předseda představenstva František Lžičař. Ve Vanovicích si chtějí otestovat, jak projekt funguje. „Víme, že pošta má snahu rozšířit Poštu Partner i do dalších míst. Jednali s Vískami nebo Borotínem, my do toho ale zatím nejdeme," doplnil.

Ani v jedné ze jmenovaných obcí se však nedomluvili. V Borotíně převzetí poštovních služeb v prosinci odmítlo zastupitelstvo. „Naštěstí se pak vůbec nic nezměnilo a služby dál provozuje pošta. Viselo tu asi měsíc a půl oznámení, jestli by někdo měl zájem o provozování Pošty Partner, ale nikdo se nepřihlásil. A nás už od té doby nikdo nekontaktoval a my nikoho taky ne. Jednání se pozastavilo," shrnul starosta Borotína Zdeněk Toul.

Beze změny funguje pošta i ve Vískách. „Oslovili nás zhruba před půl rokem. Na úřadě ale nemáme stálého zaměstnance a zřizovat ho kvůli poště nebudeme. Tím jednání skončilo a nikdo nás dále nekontaktoval. Už tuto nabídku však vnímáme jako podraz, protože obec Vísky do pošty investovala půl milionu," řekl tamní starosta Stanislav Kamba. Bylo to asi před patnácti lety. „V restitucích jsme museli vydat budovu, kde pošta do té doby působila. Poté jsme k obecnímu úřadu přistavěli novou. Pošta se tenkrát dušovala, že v obci zůstane," vysvětlil Kamba. Nelíbí se mu ani nátlak. „Postavili to tak, že buď přejdete na Poštu Partner, nebo poštu mít nebudete. Co je to za jednání?" nesouhlasí.

Zda jednala i s dalšími obcemi v regionu, Česká pošta prozradit nechce. „Platí stav, že na Blanensku funguje jedna Pošta Partner, konkrétně ve Vanovicích. Další jednání vedeme jak s obcemi, tak se soukromníky. Vzhledem k tomu, že stále probíhají a nebyly podepsány smlouvy s případnými partnery, bych je nerad specifikoval," sdělil mluvčí pošty Matyáš Vitík. Neupřesnil ani to, kolik obcí na Blanensku pošta oslovila, ani kolik a které pobočky má v plánu kontaktovat letos. V celé České republice má jít o dvě stě míst, která se mají v tomto roce na Poštu Partner převést.

Nedostatek informací třeba právě o budoucí poštovní síti přitom projektu vytýkají starostové napříč republikou. „Obce nechtějí přijímat tak závažné rozhodnutí, jako je převzetí pošty do vlastní režie v době, kdy není vyjasněno, jakou hustotu sítě poboček bude muset Česká pošta provozovat. Klíčová vyhláška totiž zatím nebyla vydána a starostové si nemají kde ověřit, zda v jejich obci může pošta bez náhrady skončit, či ne," uvedl předseda Sdružení místních samospráv České republiky Stanislav Polčák. Tuto vyhlášku přitom měl vydat Český telekomunikační úřad k prvnímu lednu. Neudělal to.

Starostové obecně Poště Partner vyčítají jednostranné podmínky, nízkou spoluúčast pošty na nákladech spojených s takovým fungováním, ale třeba i vysokou zodpovědnost a sankce ve smlouvách.

Sdružení místních samospráv na začátku dubna proto dopisem vyzvalo vládu, aby u projektu Pošta Partner, který vláda vzala na vědomí v únoru 2015, provedla podle poznatků a požadavků zástupců místních samospráv revizi.