VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce se připravují na velkou vodu

Blanensko – Valící se voda, všude bláto a kusy nábytku, zaplavené sklepy, místní základní i mateřská škola. Na strach z velké vody, které zasáhla městečko v roce 2003, lidé ve Sloupě zapomenou jen těžko. Dalšímu vylití potoka směrem od Žďáru a Němčic by měl v budoucnu zabránit poldr, který u obce právě vzniká.

5.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

„Hlavní příval vody při povodni, která Sloup zasáhla v roce 2003, byl právě z malého potůčku mezi Němčicemi a Žďárem. Proudy se rozlévaly po polích a stékaly do ulic městečka. Právě z této strany by nás měly poldry od velké vody ochránit,“ doufá sloupský místostarosta Jiří Hošek.

Proti dlouhotrvajícím dešťům se ve Sloupě dokážou ubránit snáz, na velkou vodu se ale podle vedení městečka nikdy dostatečně nachystat nemůžou. „Na to, že když několik dní v tahu prší, tak hladiny potoků stoupají, jsme zvyklí a máme čas se na případné záplavy připravit. Na přívalové deště se ale stoprocentně nachystat nemůžeme nikdy. Povodeň takového rozsahu, která zasáhla Sloup v roce 2003, nepamatují ani ti největší pamětníci. A bohužel podobných stále přibývá. Směrem od Němčic bychom sice díky poldru měli být od velké vody chráněni už v letošním roce, z této strany nás však už nikdy povodeň postihnout nemusí. A když přijde odjinud, budeme mít zase problém,“ řekl starosta Sloupu Josef Mikulášek.

Velká voda hrozí Sloupu také ze strany od Petrovic. „Tam ale kvůli propustnému podloží žádná protipovodňová opatření udělat nelze. Sloup prostě leží v údolí a není možné jej za všech stran ochránit nějakými nádržemi,“ dodal Mikulášek.

Stejně jako u Sloupu, na protipovodňových opatřeních v této chvíli pracují dělníci také v Rájci-Jestřebí. Obec tam pojistí hned na dvou místech, na severní straně Rájce na ulici Komenského a na soutoku Svitavy a Býkovky.

Výkup pozemků

„Na protipovodňová opatření jsme připravili projekt už před několika lety. Aby se mohly stavět, vykoupili jsme pozemky, nyní se Povodí Moravy do staveb pustilo a po jejich dokončení je předají obci. Hotové by měly být tak do konce srpna,“ přiblížil rájecký starosta Pavel Perout.

Proti velké vodě se chtějí ubránit také v Doubravici nad Svitavou.

„V Doubravici připravujeme protipovodňová opatření na třech místech. Usilujeme o postavení přeložky splavu na řece Svitavě. Těsně před splavem se koryto řeky lomí do devadesáti stupňů. To chceme napřímit, protože v minulosti zde při velké vodě byly problémy. Navíc by se v tomto místě měly v budoucnu postavit protipovodňové hrázky,“ uvedl starosta Doubravice Pavel Král a doplnil, že aby opatření proti povodním na Svitavě mohla vzniknout, momentálně jednají s majiteli okolních pozemků.

Kromě Svitavy ohrožují Doubravici také místní potoky. Podle starosty při velké vodě dokonce víc než řeka. „Když přijdou přívalové deště, tak jsou pro nás hodně nebezpečné Klemovský potok a Nešůrka. Na obou místech se proto v rámci pozemkových úpravy snažíme prosadit poldry,“ doplnil Král.

Autor: Vladěna Šebelová

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident Miloš Zeman se svou ženou Ivanou volili 12. ledna na pražských Lužinách v prvním kole prezidentských voleb.
37

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

Silný vítr. Ilustrační snímek.

Na jih Moravy míří silný vítr a sněžení, varují meteorologové řidiče i cestující

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme žáky ze Základní školy Salmova v Blansku

Blanensko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Základní školy Salmova v Blansku. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Civilizační neduhy? Lidem zakazuji pouze kouření, říká lékař

Břeclav /ROZHOVOR/ – Pacientů s civilizačními chorobami na jihu Moravy přibývá. Má na to vliv i stres z práce. „Lidé mohou všechno, ale musí znát míru,“ říká zástupce primáře interního oddělení břeclavské nemocnice Vladan Ryšavý.

Dřív jsme města o pořádání prosili, říká Blaha o anketě Sportovec okresu

Brno /ROZHOVOR, KUPON UVNITŘ/ – Už čtvrtý rok řídí vyhlášení sportovců na jižní Moravě krajské organizace České unie sportu. Od té doby přebírají ocenění na jednotlivých slavnostních aktech také nejlepší sportovci sedmi okresů. První vyhlášení ankety za rok 2017 hostí už příští středu Blansko. „Záštitu nad Sportovcem okresu i kraje převzal hejtman Bohumil Šimek, za což jsme rádi. Anketa vrcholí tradičně v březnu na brněnském výstavišti,“ uvedl předseda Jihomoravské krajské organizace České unie sportu Pavel Blaha.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>