Masopust, fašank či ostatky. Tak lidé nazývají tradiční karnevalové veselí, kdy ulice obcí a měst zaplaví pestrobarevné masky.
Podle faráře Církve československé husitské v Blansku Martina Kopeckého je masopust poslední období po svátku Zjevení Páně. „Je to vrchol bujarosti, veselí a plesů. Po masopustní neděli pak následuje Popeleční středa. Ta je čtyřicet dní před Velikonocemi a během tohoto období se drží půst,“ sdělil Kopecký.
Do veselí masopustu se lidé na Blanensku mohou přidat v mnoha obcích či městských částech. Tři dny budou slavit ostatky, které pořádá Český svaz žen, lidé ve Spešově. „Je to v naší obci už oblíbená tradice. Nejprve bude v sobotu od dvaceti hodin v klubu Na Bahnech ostatková zábava. V neděli pak ve čtrnáct hodin pokračuje masopust vedením medvěda a průvodem masek,“ prozradil spešovský místostarosta Zdeněk Halas.
Podle něj je o lidovou tradici mezi lidmi zájem. „V průvodu bývá kolem šedesáti masek a v domech lidé masky hostí slivovicí a koblihami,“ uvedl Halas a upřesnil, že průvod doplní i harmonika a vozembouch. Masopustní program pak ve Spešově vyvrcholí v úterý v devatenáct hodin pochováním basy.
Pestrobarevné masky se projdou také Jedovnicemi. „Sraz masek, doplněný o hudebníky z Olšověnky, je v sobotu v osm hodin v Kulturním domě,“ řekla Eva Hinštová z Mateřského a rodinného centra Dýmáček, které průvod pořádá. Podle Hinštové mohou lidé přijít i bez masek. „Kdo bude chtít, masku mu půjčíme,“ doplnila Hinštová.
Ostatky si připomenou také lidé v blanenské městské části Těchov. Sbor dobrovolných hasičů zde v sobotu od půl jedné připravil průvod masek a od devatenácti hodin sousedské posezení, na kterém lidé zvolí nejvtipnější masku. První průvody masek už prošly o víkendu v Lipůvce, Doubravici a Svinošicích.