Fotografie, tištění průvodci, pohlednice nebo různé upomínkové předměty. Tím vším se snaží vedení obcí lákat turisty k návštěvě. I na Blanensku se však v poslední době prosazuje modernější způsob propagace. Filmy. Bohaté zkušenosti s nimi mají v Olešnici, ale postupně se k nim přidávají i další. Nově například Valchov.

Olešničtí se můžou pochlubit tím, že postupně nasbírali více než šedesát hodin filmu o obci. „Většinu tvoří archivní snímky, které točili předváleční amatéři nebo za normalizace místní klub filmařů. Promítáme je především starším lidem, kteří se na nich často poznávají a mají z toho radost," řekl olešnický starosta Zdeněk Peša.

Od roku 1999 pravidelně natáčí také kroniky jednotlivých let v Olešnici. Některé z nich lidé najdou na obecním webu.

Nejnákladnější film o Olešnici však teprve vzniká. „Začali jsme na něm pracovat v polovině letošního roku. Půjde o výpravný hodinový dokument, do kterého zahrneme město ve všech ročních obdobích a pokusíme se pojmout život u nás co nejdůkladněji. Zaplatíme za něj sto tisíc korun," popsal starosta Olešnice.

Na tvorbě filmů městečko dlouhodobě spolupracuje s Břetislavem Petrem. „Nezaměřuji se pouze na Olešnici. Třeba letos točím také v Rájci-Jestřebí nebo Sudicích. Nemůžu říct, jestli poptávka po podobném způsobu prezentace stoupá. Každý rok je to jinak," řekl dokumentarista z Blanska.

Jednotný styl podle něj filmům dát nemůže. „Pracuji na zakázku. Neobejdu se bez úzké spolupráce s vedením obce, protože tamní lidé nejlépe vědí, co nesmím opomenout. Teď mě například překvapilo, kolik zajímavých věcí jsem našel v Sudicích," podotkl Petr.

Cestou moderní prezentace se rozhodli vydat také ve Valchově. „Půjde o profesionální snímek s komentářem známého českého herce. Poslouží nejen propagaci obce, ale bude i vhodným dárkem pro hosty blížícího se setkání rodáků," vysvětlila valchovská starostka Jindřiška Brožová.

Počítá s přibližnými náklady ve výši osmdesáti tisíc korun. „Doufáme ale, že seženeme nějakou dotaci nebo sponzora, abychom jej nemuseli platit sami. Každopádně půjde o hodnotný profesionální dokument o délce půl hodiny. Jak jej budeme distribuovat, zatím nevíme. Nabízí se několik variant a my musíme vybrat tu správnou," přiblížila Brožová.

Film do soutěže

Zároveň přiznala, že se obci bude film hodit také v případě, že se příští rok přihlásí do soutěže Vesnice roku. Z podobného důvodu jej natočili i v Petrovicích. „Celkově jsme se i díky němu chtěli postarat o větší turistický ruch v obci. Promítáme jej na různých veletrzích, je dostupný na našem webu a slouží nám i jako dárek pro návštěvy," vyjmenoval petrovický starosta Vladimír Paulík.

Film stál sedmdesát tisíc korun, ale svůj účel podle něj plní. „Nakonec jsme jej zaplatili sami, ale nelitujeme toho. Jen na našem webu už jej vidělo přes tisíc lidí. Navíc jsme za něj dostali i cenu od zástupců Jihomoravského kraje za nejlepší podobné video roku 2013," pochlubil se Paulík.

Například ve Křtinách se však spokojí se stručnou upoutávkou o délce pěti minut, kterou na svém webu zprovoznili asi před rokem a půl. Zaplatili za ni pouze tři tisíce korun. „Zbytek doplatil Spolek pro Moravský kras. Každopádně je to lepší než fotka. A myslíme, že kratší video lidi spíše zaujme a nenudí. Teď přemýšlíme o reportážích z různých akcí v městysu, které přiblíží, jak se u nás žije. V podobných ukázkách vidím budoucnost propagace obce, a to nejen pro turisty nebo poutníky," vylíčil starosta Křtin František Novotný.