Temno bude v noci od září v ulicích Sulíkova a Vřesic. Aby tamní vedení ušetřilo, zhasne po příjezdu posledních autobusů lampy. Způsoby, jak ušetřit peníze v rozpočtu, hledají také další obce a města na Blanensku. Od státu totiž dostávají málo peněz, navíc ceny energií a nejrůznějších materiálů rostou.

Úsporné opatření pomůže udržet Sulíkov a jeho část Vřesice tak, jak vypadá nyní. O tom je přesvědčená starostka Hana Pokorná. „Vše se zdražuje a my válčíme s penězi. Proto od září začneme vypínat veřejné osvětlení. Koupíme časové spínače, které zhasnou lampy od půl dvanácté v noci poté, co odjedou poslední autobusy. Světla se rozsvítí ve čtyři hodiny ráno s příjezdem prvních autobusů,“ popsala starostka s tím, že tak ušetří peníze v obecní pokladně. Sulíkov i Vřesice nyní fungují zejména díky brigádám. Lidé postavili třeba prodejnu občerstvení na hřišti. „O údržbu, úklid a nátěry se starají sami,“ dodala Pokorná.

Peníze chybí také v rozpočtu Lhoty u Olešnice. I tam lidé zadarmo pomáhají. Sejdou se třeba při čištění hasičské nádrže, která se v létě mění v koupaliště. Nádrž také natírají. „Máme tu také mladou důchodkyni, která osazuje Lhotu květinami. Tahá také na kárce kameny, z nichž vytváří skalky. Dělá to bravurně a nic za to nežádá,“ oceňuje lhotská starostka Aura Kučerová. Zhasnout světlo ve vsi neplánuje.

Tento systém se však osvědčuje už léta ve Veselici. Tam o půlnoci potemní každá druhá lampa. Rozsvítí se znovu v půl páté ráno.

Jak ušetřit. Nad tím se zamýšlejí také Šebetovští. „Zásadní investice jsme museli odložit na druhé pololetí a uvidíme, jak se v září vyvine dotační příjem,“ nastínil starosta Šebetova Zdeněk Čížek s tím, že je nyní potřeba dokončit zasíťování pozemků, které chce obec prodat. Počkat musí také opravy cest a chodníků.

Méně peněz mizí v současnosti ze šebetovské kasy při platbě za plyn a elektriku. „Před půl rokem jsme je začali brát za výhodnější cenu od Centropolu. Ušetříme tak na obecním úřadě, škole či školce,“ dodal Čížek.

Boskovičtí elektriku nakupují na burze. Podle starosty Jaroslava Dohnálka tak ušetří zhruba třetinu z původních nákladů. „Pořizujeme vše co nejlevnější, od elektriky až po papíry, protože od státu dostáváme čím dál tím méně peněz. Nyní začneme také tankovat naftu do služebních aut města i Služeb Boskovice u Bodosu, kde mají vlastní pumpu. Oproti čerpacím stanicím tak ušetříme asi dvě koruny na jednom litru nafty,“ sdělil Dohnálek.

Nad změnou dodavatele elektriky uvažují Letovičtí. Také oni by chtěli elektriku nakoupit na burze. „Ušetříme tak deseti tisíce korun ročně v budovách úřadu a příspěvkovkách jako jsou školy, školky či sportovní hala. Pokud tuto změnu vyjednáme a schválí ji rada, změníme dodavatele elektriky od první ledna příštího roku,“ uvedl starosta Letovic Vladimír Stejskal.

I vedení Blanska hledá cesty, jak ušetřit.Tvrdí to starosta Lubomír Toufar. Na městském úřadě tak nevznikají nová pracovní místa a odejdou z něj dva pracovníci. „U větších zakázek zase vybíráme firmy s výhodnější nabídkou, nesmí to však být na úkor kvality. To bychom pak danou částku mohli zaplatit dvakrát kvůli opravám. Dále uvažujeme o tom, že do dvou let pořídíme do veřejného osvětlení LED svítidla, která spotřebují méně energie. Také je možné, že přes noc snížíme intenzitu svícení,“ řekl Toufar.