V největších městech na Blanensku už vědí, s jakým rozpočtem budou v příštím roce hospodařit. Blanenští, Boskovičtí i Letovičtí vkládají naděje hlavně do dotací. Pokud je získají, budou si moct dovolit uskutečnit nákladné vize. Peníze však nezbudou na opravy silnic a chodníků.

Začátkem týdne schválili návrh rozpočtu na rok 2010 zastupitelé v Boskovicích. Podle starosty Jaroslava Dohnálka by měly do městské kasy putovat daňové příjmy ve výši zhruba sto šesti milionů korun. „K tomu jsme poskládali výdaje a zjistili, že utrácet v této době není možné. Musíme v příštím roce dofinancovat evropské dotace. Pokud uspějeme i v dalších dotačních titulech, budeme se muset vypořádat i s jejich dokrytím. Na jiné velké záležitosti peníze nebudou,“ uvedl starosta.

Boskovičtí pocítí nedostatek peněz přímo v ulicích města. Radní totiž museli odložit opravy silnic a chodníků. „Jestli získáme dotace, chceme zateplit mateřské školy, rekonstruovat kotelnu na zimním stadionu, pokračovat ve zvelebování sídliště a opravovat památky v památkové zóně,“ vyjmenoval hlavní plánované akce Dohnálek s tím, že jim vévodí rekonstrukce koupaliště v Červené zahradě. Aquapark vzniká po etapách a vyžádá si celkem sedmdesát milionů korun. Ty z části zaplatí evropské peníze.

Podle ředitele Služeb Boskovice Milana Stryi začne další etapa oprav koupaliště v lednu. „Přijdou na řadu opravy budov a také úpravy trávníků a okolí bazénu,“ nastínil Strya.

Návrh rozpočtu projednávali tento týden také letovičtí zastupitelé. „Bohužel máme více přání než možností,“ mrzí tamního starostu Radka Procházku. Aby Letovičtí mohli uskutečnit všechny své vize, potřebovali by dalších třináct milionů korun. Ty jim chybí. Musí vycházet z příjmů, které už v příštím roce nevylepší suma za městské byty, jež radní prodávali. „Chceme tedy čerpat peníze z dotací. Největšími akcemi, které chceme uskutečnit, jsou opravy školy a školky, hřiště mezi bytovými domy a zabezpečení skládky na Červeném vrchu,“ nastínil Procházka. Peníze však nezbudou třeba na opravu celé silnice u ulice Na Vyhlídce. Vyšla by na devět milionů korun. „Opravíme alespoň její část, a to od Bártovy ulice ke kostelu. Stavba bude stát necelé čtyři miliony a pomohou nám dotace z Místní akční skupiny Partnerství venkova,“ řekl Procházka.

Méně peněz než loni poputuje z letovické pokladny do sdružení zdravotně postižených. Ta pořádá pro lidi zdravotní pobyty. „Radní nám vždy přispívali na dopravu nebo bazén. V příštím roce dostaneme méně peněz. Pobyty ale nezrušíme,“ řekl předeseda sdružení Bořivoj Rašovský.

Blanenští zastupitelé předevčírem schvalovali rozpočet na první čtvrtletí. V jednom mají jasno. I oni sází na dotace. „Chystáme stavbu kompostáry, dokončíme revitalizaci přehrady, dále upravíme sběrný dvůr v Horní Lhotě a rádi bychom pokračovali v regeneraci síldiště Písečná,“ vyjmenovala starostka Jaroslava Králová nejdůležitější akce příštího roku. Dokončení ze strany 1

Podle ní by se příjmy v příštím roce měly rovnat těm z roku 2006. „Bohužel nezbydou peníze třeba na obnovu chodníků a novoroční ohňostroj. Tradiční akce jako den dětí, Vítání svatého Martina či rozsvícení vánočního stromu ale nezrušíme,“ dodala Králová.