Absolutním vítězem soutěže nazvané Environmentální chlouba našeho regionu aneb čím jsme jedineční, se staly Křtiny se svým komunitním sadem. „Pod starou školou stával sad. Proto jsme se rozhodli, že jej obnovíme se zaměřením na výuku dětí. Proto jsme jednotlivé stromy a keře vybavili popisky a součástí sadu je i velká informační cedule," řekl křtinský starosta František Novotný s tím, že obnova sadu stála přibližně sto dvacet tisíc korun. Část nákladů pokryly dotace.

Odborné vyhodnocení už osmého ročníku soutěže zajistil Ekologický institut Veronica. „Přihlášené projekty jsme hodnotili na základě tří hlavních kritérií. Šlo o přínos pro životní prostředí, jedinečnost a inovativnost a také zapojení obyvatel konkrétní obce do projektu," popsal vedoucí ekologické poradny v Ekologickém institutu Veronica Petr Ledvina.

Komunitní sad Křtiny byl podle něj jednoznačně nejlepší. „Městys od nás získal plné hodnocení ve všech kategoriích. Hlavně se nám líbilo, že na podobě sadu spolupracovalo vedení městysu s tamními občanskými sdruženími a dalšími spolky. Skutečně tak šlo o společné dílo," vyzdvihl Ledvina.

Obnovený park

Na druhém místě skončila projekt Revitalizace Panské zahrady v Kunštátě. „Z dochovaných dokumentů víme, že pod naším zámkem kdysi býval park. Ten však postupně zanikl a prostor byl dost zdevastovaný. Proto už minulé vedení města přišlo s návrhem na jeho navrácení do původní podoby. To spočívalo především v rozsáhlém vyčištění tamního rybníku a obnově původních cest a zeleně," vysvětlil starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

Náklady na projekt se pohybovaly kolem sedmi milionů korun, z nichž pětaosmdesát procent pokryly dotace. „Lokalitu teď budeme využívat jako odpočinkovou zónu, při pořádání různých městských akcí, ale například i svateb. Rovněž jsme se rozhodli částečně sem přesunout tradiční kunštátské Svátky řemesel," oznámil Wetter.

Podle tiskové mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové bylo hlavním cílem soutěže vyhodnotit a ocenit nejaktivnější úřady veřejné správy v kraji. „A to v prezentaci příkladných projektů, akcí, činností v oblasti životního prostředí, ochrany přírody či ekologické výchovy, na nichž se tyto úřady podílely a v celkovém zhodnocení ekologického dopadu akce," nastínila Kapitančiková.

Tyto podmínky podle komise splnilo i Blansko se svým projektem dětských hřišť, za který město získalo zvláštní cenu. Soustavu dětských hřišť v Blansku pojali komplexně. „Teď už alespoň jedno stojí v podstatě v každém našem sídlišti. Zbývá už pouze Dolní Lhota, ale s tím počítáme. Jednotlivé herní prvky nabízí rozptýlení nejen dětem, ale mnohdy i jejich rodičům. Trvalo to několik let, ale s výsledkem jsme spokojení," uvedl blanenský starosta Lubomír Toufar.

Do soutěže se celkem zapojilo šestadvacet úřadů veřejné správy z jižní Moravy. „Na Blanensku se kromě tří oceněných jednalo ještě o Optimalizaci energetického hospodářství rekreačního areálu Červená zahrada v Boskovicích a Vavřinečtí přihlásili svůj sběrný dvůr ve Veselici," dodala Kapitančiková.