S mobilním telefonem tam k parkovacímu automatu zamířila například Iveta Kejřová ze severu Moravy. „Neměla jsem u sebe dost drobných, tak platím přes mobil. QR kód se mi ale nepodařil načíst, na automatu je už hodně vybledlý. Zaplatila jsem tak smskou. S parkovným nemám problém, i když se jdu po cestě domů do lomu Seč podívat jen na půl hodinky. Podle mě je na místě, bydlím v oblasti Beskyd a tam se v podobných lokalitách parkované vybírá běžně. Obec se o podobná místa musí starat a to něco stojí. Navíc turisté jsou neukáznění a nechávají po sobě odpadky ve volné přírodě,“ řekla na místě redaktorovi Deníku žena.

ODADKOVÉ KOŠE A TOALETA

Na zmíněném parkovišti stály odpadkové koše a také mobilní toaleta. V podobném duchu mluvili i manželé Vojvodíkovi, kteří do Moravského krasu přijeli na dovolenou se dvěma syny z obce Janovice v Moravskoslezském kraji. Navštívili jeskyně a po rudickém lomu Seč chtěli navštívit i nedaleké poutní místo ve Křtinách. „Padesát korun za den parkování? Se zaplacením nemáme problém. Vždyť to jsme před chvílí dali v restauraci za jednu polévku. Naopak jsme rádi, že obce podobné prostory pro parkování vybudují a udržují, turisté nemusí parkovat někde ve škarpě,“ uvedl Karel Vojvodík.

Na Blanensku začínají růst! Hoch našel v okolí Doubravice nad Svitavou bedlu jako deštník.
Houbařská sezona na Blanensku je tu. Chlapec našel bedlu velkou jako deštník

Podle rudického starosty Romana Šebela zavedli v obci placené stání kvůli velkému množství turistů, kteří obec v sezoně navštěvují a objem a náklady na svoz odpadků po jejich návštěvě rok od roku rostou. „Model placeného stání zkoušíme. Uvidíme, jak na něj budou lidé reagovat. Samozřejmě se někteří turisté snaží placení parkovného vyhnout a aut nechávají poblíž naší kaple nebo hřbitova. Tam jednáme o tom, že bychom část ploch osadili dopravními značkami se zákazem stání,“ sdělil Šebela.

K údržbě plochy u lomu Seč se podle něj obec zavázala ohledně vyhlášení přírodní památkou po dohodě s Agenturou ochrany přírody České republiky a také s Mendelovou univerzitou v Brně, které v této lokalitě patří část pozemků.

PRONAJATÝ AUTOMAT

Podobný model jako v Rudici spustili letos v červenci v obci Holštejn, která se nachází také v Moravském krasu. Od zavedení poplatků si slibují částečně pokrytí svozu odpadu. „Turistů k nám jezdí opravdu hodně a svoz komunálního odpadu, stejně jako úklid se prodražoval. Nebude to ale žádná závratná částka. Odhadujeme, že na parkovném vybereme ročně nižší desítky tisíc korun, ale ti to se v obci naší velikosti počítá. Od začátku provozu jsme zaznamenali potíže s načítáním QR kódu. Právě jsme ho nechali spolu s dalšími informacemi znova přetisknout a v nejbližší době vše umístíme znovu na automat,“ informoval starosta Holštejna Petr Mynařík.

Vinnetou (Michal Bednář) při generální zkoušce divadelního představení Poklad na Stříbrném jezeře.
Vinnetou z Boskovic. Nejhorší zranění jsou z maličkostí, vypráví herec Bednář

Dodal, že parkovací automat mají pronajatý od specializované společnosti. Jeho pořízení obec nic nestálo. „Firma si bere třicet procent z tržeb. Smlouvu máme na rok, automaticky se pak prodlužuje. Po šesti letech si můžeme automat za korunu odkoupit,“ dodal holštejnský starosta.

Parkování letos v červnu zpoplatnili také Jedovničtí na centrálním asfaltovém parkovišti u vyhlášeného rybníka Olšovce. Ten je v regionu velmi atraktivním turistickým cílem. Láká k procházkám, cyklistickým výletům, vodním aktivitám a je také oblíbenou zastávkou motorkářů při projížďkách Moravským krasem. Na druhé straně více než čtyřicetihektarového rybníka je navíc známý autokemp a cyklistické singletraily.

K OLŠOVCI ZA PADESÁT KORUN

Za osobní auto řidiči zaplatí padesát korun na den, třicet korun za motorku a sto dvacet korun za autobus nebo karavan. Parkování pro autobusy bude povolené na sousední štěrkové ploše. Dodržování pravidel bude sledovat obecní policie.

„Rezidenti, kteří žijí v přilehlé lokalitě a nemají možnost parkovat na vlastním pozemku, mohou oslovit obecní policii, která posoudí individuálně situaci. V oprávněném případě dostanou rezidenti parkovací kartu zdarma,“ uvedli Jedovničtí v obecním zpravodaji.

Zdroj: Deník/Jan Charvát

Na parkovišti je v období září až červen v pracovních dnech v čase od jedenácti do třinácti hodin jedna hodina parkování zdarma. Automat v tuto dobu vydá platný lístek s nulovou sazbou. Podle jedovnické starostky Ireny Žižkové se tímto krokem obec snaží do rozpočtu získat zpět nějaké peníze z cestovního ruchu. Daná lokalita totiž vyžaduje pravidelnou údržbu a investice. „Parkovací automaty budou fungovat v průběhu června a budou v provozu celoročně. O parkoviště, jeho okolí a příjezdové cesty se musíme starat a to něco stojí. Zároveň musíme likvidovat odpad, který tu turisté nechají. Padesátikoruna není podle nás částka, která by za celodenní stání někoho zruinovala,“ poznamenala před časem Žižková.