Hodnotící komise má na prohlídku obcí čas do konce června. „Do obcí na Blanensku se chystáme ve dnech třetího a čtvrtého června,“ uvedla členka komise Marcela Ondráčková z kontaktního místa ministerstva pro místní rozvoj v Brně. Podle jejích slov bude scénář prohlídek podobný.

„Než přijdeme za starostou na radnici, tak si obec prohlédneme na návsi i za humny, promluvíme s lidmi. Prostě si uděláme takový celkový obrázek, ze kterého už se dá ledacos odhadnout,“ uvedla. Na radnici pak starosta či další zástupci obce mají možnost představit svou vesnici v těch nejlepších barvách.

„Základní údaje známe už z charakteristiky obce, která je přílohou přihlášky do soutěže. Jedná se například o činnost spolků, podporu podnikání, aktivity občanů, občanskou vybavenost, péči o veřejné prostranství a zeleň a tak dále,“ doplnila Ondráčková.

Obec Suchý zkouší letos štěstí v soutěži poprvé. „Z našeho pohledu je naše obec velice hezká, v posledních letech jsme tady udělali spoustu věcí. Například nové náměstíčko, parčík, chodníky, zpevnili jsme hráz rybníka a osadili ji lavičkami a podobně. Naše obec je v okrese také trochu výjimečná rekreačním rybníkem,“ uvedl starosta Pavel Žilka.

Ten si myslí, že porotu by mohla zaujmout i činnost knihovny, kde například půjčují cédéčka, na nichž je zachyceno dění v obci, či práce tamního činorodého Svazu žen. „Uvidíme, jak vše dopadne. Považoval bych za úspěch, kdy bychom se v kraji umístili v první polovině,“ dodal Žilka.

Poprvé se letos do soutěže přihlásil také Borotín. „Chceme vyzkoušet, co účast v takové soutěži obnáší. A určitě se máme čím pochlubit,“ sdělil starosta Zdeněk Toul. V Borotíně v uplynulých letech hodně investovali do zeleně, upravili náves, opravili místní komunikace, v lampách veřejného osvětlení mají úsporné žárovky, postavili dětské koutky či novou přístupovou cestu a terasovité schodiště ke kostelu.

„Chceme také předvést naše jedinečné arboretum a pálenici, ze které pochází Borotínská slivovice,“ doplnil starosta.

Titul Vesnice roku je především prestižní, ale obec si při získání některého z ocenění může přijít i na slušné peníze. Vesnicí roku 2008 Jihomoravského kraje se staly Vísky, do jejichž obecní pokladny tak přibylo z ministerstva pro místní rozvoj a z Jihomoravského kraje půldruhého milionu korun.„Letos částky ještě nebyly stanoveny,“ dodala Marcela Ondráčková.