V zimě odhrnoval v ulicích Cetkovic sníh. Na jaře pak stříhal trávníky, keře a uklízel chodníky. Vyučenému zahradníkovi Jan Pavlíkovi bude čtyřicet let. Má částečný invalidní důchod a dlouho nemohl sehnat práci. Tamní obecní úřad ho před čtyřmi lety poprvé zaměstnal v projektu veřejně prospěšných prací, jenž dotuje Evropská unie a stát. Letos však má smůlu a s největší pravděpodobností už pro obec pracovat nebude.

Stejně jako cetkovický starosta tak i ostatní starostové z Blanenska si musejí podle přísnějších kritérií projektu přednostně vybírat z lidí vedených na úřadě práce, kteří však ještě veřejně prospěšné práce nedělali. „Z invalidního důchodu nemám šanci vyžít. Jinou práci neseženu. Mám malé dítě a půjčku. Z čeho ji budu splácet nevím. Starosta byl s mým nasazením a odvedenou prací spokojen, tak nechápu, proč bych pro obec nemohl pracovat dál. Navíc už jsem věděl, co je potřeba dělat. Teď budou asi muset zaškolit někoho jiného,“ řekl Pavlík.

Projekt veřejně prospěšných prací má nabídnout práci dlouhodobě nezaměstnaným lidem. Na dobu určitou, maximálně však na dvanáct měsíců. Tato nová místa zřizují obce a města po písemné dohodě s úřadem práce. Vesměs sezónní práce je zaměřená na úklid v obcích, údržbu zeleně a drobné stavení práce.

Od nového roku je však výběr uchazečů o tuto práci, jak tvrdí někteří ze starostů, mnohem přísnější než dříve. „Veřejnou službu využíváme v obci už pět let. Jsme za ni moc vděční. Nemohli bychom si na tuto práci najmout firmu. Zaměstnáváme dva pracovníky. Na úřadu práce mi letos řekli, že máme přednostně zaměstnat lidi, kteří ve veřejné službě v minulých třech letech ještě nepracovali. To mě zarazilo. Proč máme zaučovat nové lidi, když ti z minula se osvědčili? Chápu, že se má dát šance dalším nezaměstnaným, ale pro obce a města to není dobré řešení,“ divil se starosta Cetkovic Petr Horák.

Jiří Dvořák z blanenského úřadu práce zásadní změny v nabídce krátkodobého zaměstnání ve veřejně prospěšných pracích oproti minulosti nevidí. „Veřejně prospěšná práce je na krátkou dobu a měla by člověka motivovat sehnat si lepší a trvalé zaměstnání. Musíme také vycházet z toho, že před lety nebyla taková míra nezaměstnanosti jako je nyní. Když je teď v obci nebo ve městě dejme tomu sto dvacet nezaměstnaných, tak mi netvrďte, že není šance vybrat na práci někoho lepšího než předtím. Není to podle vás diskriminace, zaměstnávat pořád ty samé lidi, když by mohl dostat šanci někdo další?“ poznamenal Dvořák s tím, že obce mohou na úklidové a drobné práce využít lidi, co jsou v takzvané hmotné nouzi. Ti si odpracují dvacet nebo třicet hodin, přivydělají si a obce to nic nestojí.

Možnost zaměstnat lidi na veřejně prospěšné práce města i obce na Blanensku hojně využívají. Například ve Velkých Opatovicích a Blansku loni krátkodobě zaměstnali deset a v Letovicích pět lidí. V Kunštátu čtyři. „Podle mého není tato rotace nových lidí ve veřejně prospěšných pracích šťastné řešení. Vím, že když jsme přijímali nové pracovníky, trvalo docela dlouho, než jsme z uchazečů vybrali spolehlivé lidi a zaškolili je. Každopádně díky této službě ušetříme v rozpočtu dost peněz,“ řekl místostarosta Ledovic Radek Procházka.