Používáte internetové diskuzní fórum na stránkách vaší obce? Hlasujte v anketě vpravo nahoře

Asi Ludvík XIV. se svým „ stát jsem já, pánové“, je předlohou pro pána , co byl na lednovém zastupitelstvu chvíli starosta a chvíli fyzická osoba. No a pokud ten pán přestřelí, má tam servilní pomocníky, kteří přihlouplým občánkům vysvětlují, že to je běžné,“ napsal v rubrice Aktuálně z radnice na Adamovském nezávislém fóru letos v dubnu jeho zakladatel Miloš Volavý. Diskuzní stránky založil na začátku tohoto roku. Dovedla jej k tomu potřeba vyjádřit se k zápisům z městských zastupitelstev. „Chtěl jsem, aby radní nechali opravit jeden chodník v Adamově a tak jsem začal chodit na zasedání zastupitelstva. Jenže z nich podle mého vycházely zkreslené zápisy. Stačilo vynechat jednu větu a hned dávala moje výpověď jiný smysl. Proto jsem založil nezávislé diskuzní stránky,“ vysvětlil Volavý.

Podle něj je internet jediná možnost, jak donutit lidi podílet se na řízení chodu města. „Na veřejná zastupitelstva se nikomu chodit nechce. Pomocí webu aspoň lidé dostanou šanci snadno a pohodlně se vyjádřit k tomu, co se jim v Adamově líbí nebo nelíbí,“ zdůvodnil založení Adamovského nezávislého fóra Volavý.

V Adamově se přitom dá diskutovat v rubrice Otázky a odpovědi na oficiálních stránkách města, kde na příspěvky odpovídá tamní starosta Jiří Němec. “Radní si však můžou v diskuzi vybrat, který příspěvek na webu nechají a na který odpoví, což není objektivní,“ dodal Volavý.

Možnost vyjádřit se k dění v obci nyní ztratili v Jedovnicích. Diskuzní fórum na stránkách městyse tam zrušili na posledním zasedání zastupitelstva. Podle vyjádření Josefa Matušky z redakce Jedovnického infokanálu je k tomu dovedla nízká úroveň diskuzí, sprosté výrazy, hanlivé urážky a napadání těch, co něco v Jedovnicích dělají těmi, kteří nedělají nic. Anonymní příspěvky by tam měl za měsíc nahradit nový diskuzní systém, ve kterém se každý, kdo má potřebu se k obecnímu dění vyjádřit, bude muset zaregistrovat.

„Na internetu se objevovaly anonymní a urážlivé příspěvky. Tomu jsme se rozhodli zabránit tím, že se lidé budou muset pod svoje vyjádření podepisovat,“ přiblížil situaci jedovnický starosta Jaroslav Šíbl.

Zato v Boskovicích se s vulgárními anonymy netrápí. Na stránkách města diskuzní fórum schází. Podle referenta pro styk s veřejností Jaroslva Parmy tam není ani potřeba. „Máme zřízené speciální webové stránky, kam můžou psát lidé svoje dotazy k nám. Většinou se tam objevují jen praktické otázky, kdy chce mít třeba někdo svatbu v Boskovicích a potřebuje vědět, jakým způsobem obřad zamluvit,“ řekl Parma.

Diskuzní fórum nechystají boskovičtí radní zřídit ani v blízké budoucnosti. Obávají se problémů s hanlivými anonymy. „Anonymita webu by mohla svádět lidi k psaní vulgárních příspěvků. Proto by někdo musel diskuzi kontrolovat a promazávat. A na to bychom museli zaměstnat dalšího člověka navíc,“ doplnil Parma.