Podle vedoucího blanenského odboru vnitřních věcí Radka Gajdošíka zatím jednu žádost zamítli. „Značka už totiž byla registrovaná. K devatenáctému lednu jsme již předali značky dvěma žadatelům. V Blansku si lidé zatím volili především různé kombinace písmen a čísel, které pro ně mají osobní význam," popsal Gajdošík.

V celé České republice pak podle něj mezi nejpopulárnější značky patří křestní jména a příjmení, názvy firem, číselné řady, například 11111111, 22222222. Přidělena již byla také například značka FANTOMAS.

V Boskovicích ke středečnímu dni evidovali dokonce dvacet žadatelů o přidělení značky na přání. „Na svém vozidle chtějí nejčastěji mít jeho typové označení, další třeba název svojí firmy a k ní číslo nebo přezdívku svého jména," sdělila vedoucí boskovického odboru dopravy Milada Bělehrádková.

Fantazie řidičů však má své meze. „Na značku na přání není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru a podobně. A mohou obsahovat jen arabská písmena a číslice," upřesnila Bělehrádková. V Boskovicích ani v Blansku se zatím s nevhodnými žádostmi nesetkali.

Jedna plechová tabulka na přání vyjde žadatele na pět tisíc korun. Novou značku obdrží do patnácti dnů. Kdo chce, může si za pět set korun svůj návrh na tři měsíce pouze zarezervovat. „Značka na přání je přenositelná. Její majitel ji tak bude moci použít i na svoje jiné auto, motocykl či moped. Vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy prodat jinému zájemci. Výměna poškozené tabulky za novou vyjde řidiče na šest set korun," vysvětlil Gajdošík.

Upřesnil, že při ztrátě nebo krádeži ale náhradní tabulka vydána nebude. Řidič si bude muset pořídit novou.