Není všechno zlato, co se třpytí. Poslední předvánoční víkend obchody ve městech obvykle otevírají své brány pro zástupy nakupujících, kteří odkládají shánění vánočních dárků na poslední chvíli. Také obchody v Blansku budou mít na zlatou neděli otevřeno. Žádný nával však nečekají. O víkendech totiž lidé nakupují spíš ve velkých obchodních centrech v nedalekém Brně. Provozní dobu si tak v sedmém dnu odpočinku prodlouží blanenské obchody spíš ze zvyku.

„Na zlatou neděli samozřejmě otevřeno mít budeme jako každý rok. Ale že bychom se nezastavili, se bát nemusíme. Otvírali jsme totiž už minulý týden, na stříbrnou neděli, a tržby byly určitě menší než v normální všední dny,“ uvedla vedoucí Papírnictví a hračkářství na blanenské Rožmitálově ulici Františka Ševčíková. V papírnictví se v běžných pracovních dnech prodavačky před Vánocemi nezastaví. „V posledních týdnech nám stoupl prodej. Nevíc lidé nakupují dárky, hlavně hračky,“ potvrdila Ševčíková. O předvánočních víkendech však lidé do Blanska za nákupy moc nevyráží. „Na stříbrnou a zlatou neděli máme otevřeno vždycky. Tržby v tyto dny jsou však rok od roku horší. Pokud lidé totiž už mají volný celý den, než aby chodili po Blansku, spíše se rozjedou za nákupy do Brna,“ dodala vedoucí Ševčíková.

Medailovou trojici, bronzovou, stříbrnou a zlatou neděli, ctí také v blanenské drogerii u Watzingera. Ani tam však pořádný nával nákupů chtivých lidí neočekávají. „Otevřeno jsme měli o předchozích dvou předvánočních víkendech a budeme mít i na zlatou neděli. Lidé jsou už na to zvyklí, tak si sem tam něco koupit zajdou. Ale žádné velké zástupy se do obchodu nehrnou,“ řekla Jana Kaldová, která v drogerii prodává.

Příval nakupujících neočekávají o víkendu ani v blanenském elektru Kurimai. „Vždycky jsme otevírali o všech třech předvánočních nedělích. Tento rok poprvé otevřeme jen o zlaté neděli. Rozhodli jsme se tak sice spíše z provozních důvodů. O nějaké velké tržby jsme ale určitě nepřišli,“ přiblížil prodavač z ochodu s elektronikou Petr Kolmačka.

Podle Kolmačky se letos totiž ve ziscích obchodu odrazily dopady hospodářské krize. „Tento rok jsme před Vánocemi prodali určitě méně zboží než v předchozích letech. Lidí se dotkla krize a tak šetří,“ míní Kolmačka.

Bez vůně čokolády, křoupání laskonek a chuti slepovaných lineckých koleček si leckdo vánoční svátky ani nedokáže představit. Oproti ostatním obchodníkům, se v blanenské cukrárně Severka dveře netrhnou. „V těchto dnech máme opravdu nával. Lidé pečou cukroví a tak si sem chodí pro to, co k tomu potřebují, třeba pro čokolády, polevy, korpusy na laskonky. Ani po neděli se to neuklidní. To už si zase začnou vyzvedávat objednané cukroví,“ potvrzuje vedoucí cukrárny Vilma Novotná.