Zajet si můžete třeba na hody do Křtin i do Bedřichova, na uhrančivé flamenco do Boskovic, na Festival 3+1 do Letovic nebo na ultralajty na letiště v Kotvrdovicích.

Koncerty, výstava Klubu moravských fotografů, besedy nebo workshopy. To vše nabídne letovický legendární festival 3 +1. Hlavní program začne v sobotu areálu koupaliště. „Od desíti hodin ráno budeme besedovat se spolutvůrkyní nového občanského zákoníku Lenkou Deverovou, jejíž parketou jsou neziskovky. Zábavu si od rána užijí také rodiny s dětmi. Zkusí si vyrobit proutěné košíky, malovat na sklo či na hedvábí, zacvičí si i zumbu,“ přiblížil místostarosta Letovic Radek Procházka.

Od půl třetí až do noci se začnou na pódiu střídat kapely. Příchozí uslyší například folkovou muziku v podání Michal Prokop Tria, Druhou trávu a Roberta Křesťana nebo CCTV Allstars v čele s ex členem –123 minut Fredrikem Janáčkem.

V sobotu večer čeká milovníky Španělska nezapomenutelný kulturní zážitek v Boskovicích. V sedm večer tam v zámecké zahradě vypukne závěrečný galakoncert festivalu Iberica. Španělskými rytmy diváky okouzlí Iván Vargas, Vero „La India“ a Cuadro Flamenco De Sacromonte nebo Ibérica Clan.

Ortel nad beranem

Koho víc než exotické flamenco láká tradiční Moravská beseda, může si o víkendu vybrat hned ze dvojích hodů. Na celý víkendu ovládne krojovaná chasa Bedřichov. „V sobotu v jednu odpoledne máme zvací průvod stárků a stárek po vesnici a v neděli lidi čeká hlavní program. Začíná ráno mší svatou, v jednu si stárci vyzvednou svoje stárky a pak je připravený ortel nad beranem, bude se tancovat Moravská beseda a po ní vypukne pravá hodová veselice,“ láká za Bedřichovské Leona Pavlíčková.

Do krojů se oblékne o víkendu také chasa ve Křtinách. V sobotu od osmi hodin se tam stárci a stárky vydají pozvat na hody lidi z městečka. Od jedné projdou průvodem obcí a od půl páté je připraven hlavní hodový program. Pod májou se bude číst hodové právo, chasa zatančí Moravskou besedu a pásmo hodových tanců.

Pro milovníky létání se zase o víkendu otevře letiště v Kotvrdovicích. Na letošní Den otevřených dveří se tam v sobotu slétnou příznivci ultralehkého létání z daleka. „Letošní ročník bude trochu skromnější než ten loňský, kdy jsme tu měli přelet Gripenů. Toto sobotu nabídneme divákům zase jiný pohled na dění na letišti. Můžou si sami zblízka prohlédnou letadla, pohovořit s piloty a vůbec poznat atmosféru na letišti,“ přiblížil předseda leteckého klubu Zdeněk Moravec.

Stroje českých kutilů si o víkendu prohlédnou lidi ve Velké Roudce. V sobotu o půl jedenácté tam totiž začíná desátý ročník srazu traktorů domácí výroby, Bultak-kututák, Memoriál Františka Ochrany. Jede se za každého počasí.