Strašidelné prohlídky blanenského zámku, otevření Býčí skály i Císařské jeskyně nebo zahájení sezóny ve Westernovém městečku v Boskovicích. O víkendu se na Blanensku nudit nemusíte. Komu se podařilo sehnat vstupenky, odstartovat volné dny může už dnes večer třeba Muzejní nocí v prostorách blanenského zámku. Tentokrát na téma Příšery řádí v příšeří.

„Letos návštěvníkům představíme strašidla, která se zjevovala na Blanensku. Rozdělíme si duchy na hodné a zlé a povíme o nich, proč se vrátili na tento svět a děsí lidi,“ láká ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

Lidé tak v komnatách narazí například na klekánice či bludičky. Pobaví je třeba i kýchací strašidlo. „Říkalo se, že v Sebranicích žil muž, který se rouhal. Lidé se tehdy báli moru. Jedním z prvních příznaků nemoci bylo kýchání. Když tedy někdo kýchnul, řeklo se: pozdrav pán bůh. Druhý odpověděl: dejžto pán bůh. Tento muž se však obavám lidí vysmíval. Po smrti se pak zjevoval a stále kýchal,“ vypráví Nečasová.

Kostýmované prohlídky zámku si lidé užijí v sedm, v devět a v jedenáct hodin večer. Pokud se jim tento pátek vstupenky získat nepodařilo, další možnost mají za týden, kde se v zámku v Blansku budou strašidelné prohlídky opakovat.

Koncert v podzemí

Zpěv pěveckého sboru v Býčí skále nebo pouť do císařské jeskyně. O víkendu se lidem na Blanensku otevřou hned dvě běžně nepřístupné jeskyně. Nevšední umělecký zážitek je čeká v prostorách Býčí skály u Adamova. Téměř hodinový hudební program s mluveným slovem a světelnými efekty, ve kterém vystoupí pěvecký sbor Antea, je pro návštěvníky přichystán v neděli v jedenáct dopoledne a ve tři hodiny odpoledne.

V sobotu se lidé můžou vydat na tradiční pouť do Císařské jeskyně u Ostrova u Macochy. V jeskyni se v současnosti léčí děti s dýchacími potížemi a je proto veřejnosti nepřístupná. Dětská mše pro děti i rodiče v ní začíná v sobotu ve dvě odpoledne. Hlavní bohoslužba, kterou doprovodí jedovnická dechová hudba Bivojanka, bude sloužená v podzemním království krápníků v půl šesté večer. „Na mši je třeba přijít aspoň o patnáct minut dříve. Tuto dobu trvá cesta jeskyní. Zúčastnit se mohou všichni, i starší, kteří zvládnou třicet schodů. Pro případ výpadku proudu je dobré, aby si lidé vzali s sebou baterku, pak vlastní kancionály a samozřejmě teplé oblečení,“ radí pořadatelé.

Na divadelní představení Zrození koně, Colt Show nebo Laso show si můžou zajít lidé v sobotu podívat do Westernového městečka u Boskovic. V deset hodin tam kovbojové zahajují letošní sezónu.

Do Westernového městečka také v sobotu dojdou účastníci tradičního pochodu Melkovská šestnáctka. Sraz na pochod je v sobotu mezi devátou a jedenáctou hodinou dopolední od klubovny Pionýrské skupiny Boskovice na boskovickém náměstí 9. května. „Vybrat si lidé můžou se čtyř různě dlouhých pěších a dvou cyklotras. Je to akce pro děti i dospělé, zvládnou ji všichni,“ lákají organizátoři.