1. POCHOD PODZIMNÍM LESEM

Kdy? Sobota, start 16.30 až 17.30
Kde? Blansko, ZŠ Dvorská

Pochod podzimním lesem. To je tradiční akce Klubu českých turistů, který ji zejména pro rodiče s dětmi pořádá i v letošním roce. V sobotu se zájemci vydají na trať už potřiatřicáté.

Startuje se mezi půl pátou a půl šestou odpoledne ve vestibulu Základní školy Dvorská v Blansku. „Až děti vyrazí na trať, bude už tma. Cestu proto podobně jako v minulých letech budou lemovat světýlka. Svíčky budou v zavařovacích sklenicích s různými pohádkovými motivy," uvedl za pořadatele Jiří Nejezchleb z Klubu českých turistů.

Děti může na trase také překvapit strašidlo nebo pohádková postava. Čeká je i perníkové překvapení. To, že prošly celou trasu, dosvědčí razítky z několika stanovišť.

Trasa bude dlouhá do pěti kilometrů. „Mírně ji každý rok obměňujeme. Letos bude končit netradičně, ale víc předem neprozradíme," doplnil Nejezchleb s tím, že na cestu doporučují vzít si svítilnu. V ceně čtyřicetikorunového startovného je párek, čaj i diplom.

2. SVATOHUBERTSKÉ SLAVNOSTI

Kdy? Sobota, od 12.00
Kde? Boskovice, zámek

Už čtvrté Svatohubertské slavnosti ovládnou v sobotu areál zámku v Boskovicích. Program začne v pravé poledne slavnostní mší svatou v zámecké kapli. Příchozí se mohou těšit například na vystoupení trubačů Mendelovy univerzity v Brně, dřevorubeckou show s mistrem Evropy Martinem Komárkem či různé soutěže pro děti i dospělé. V zámku zájemci uvidí rovněž lovecké trofeje, historické myslivecké uniformy nebo samorosty. V nabídce občerstvení nebude chybět zvěřina. Program doprovodí vystoupení skupiny Boskověnka.

3. NETRADIČNĚ V JESKYNI

Kdy? Sobota, 16.00 až 19.00
Kde? Punkevní jeskyně

Proveď se Punkevní jeskyní. To je název netradiční prohlídky nejnavštěvova­nějších jeskyní v Moravském krasu. Uskuteční se v sobotu od čtyř do sedmi hodin odpoledne. „Staň se sám pro sebe průvodcem a projdi si jeskyni za přítomnosti skřítků," zvou na akci pořadatelé. V otvírací době tak zájemci mohou kdykoliv vejít do jeskyně a prohlédnout si, co budou chtít. Po cestě potkají permoníky, s nimiž si mohou zahrát hru. Připravený bude také kvíz a pro děti malá odměna. Pořadatelé doporučují vzít si s sebou tužku a baterku.

4. SVATOMARTINSKÝ FESTKAŤÁK

Kdy? Sobota, od 17.00
Kde? Blansko, Katolický dům

Na multižánrový hudební festival se v sobotu mohou vydat milovníci muziky do Katolického domu v Blansku. Od pěti hodin odpoledne až do jedenácti večer tam uslyší vokální písně, spirituály, folk, trochu rapu, jazz i rock. Vystoupí Spirit Girls, Na větvi, LP duo, Šnek a spol., Joe Poem & MAX, U Lumíra, Time Off .

5. SETKÁNÍ HARMONIKÁŘŮ

Kdy? Sobota, od 13.00
Kde? Olešnice, kulturní dům

U harmoniky si společně zazpívají známé písničky a zavzpomínají při sklence vína Olešničtí. Pořádají tradiční Setkání harmonikářů na pomezí Čech a Moravy. Letos již pošestnácté. Sraz muzikantů se koná v sobotu v kulturním domě v Olešnici. Přehlídka harmonikářů startuje v jednu hodinu odpoledne a potrvá do půl sedmé večer. „Od sedmi hodin až do půlnoci pak bude volná zábava. Vstupné na akci je šedesát korun," lákají pořadatelé akce.