Komu se nebude chtít v sobotu vařit a bude mít chuť na guláš, může se vydat do Doubravice nad Svitavou. Tam v jednu hodinu začnou vařit guláše, ze kterých se bude vybírat ten nejlepší. „Diváci ohodnotí guláše přidělením kuliček, ale všechny guláše posuzuje ještě odborná porota," vysvětlil za pořadatele Jaroslav Veselý. Čekání na dobroty zkrátí taneční, hudební a divadelní vystoupení. Letos se mohou gurmáni těšit na chutné guláše sedmnácti soutěžních skupin, z nichž každá má čtyři členy.

Ve Vážanech se bude v sobotu od jedné hodiny soutěžit v neobvyklé disciplíně. Dvojčlenná družstva se v druhém ročníku soutěže O vážanská kolečka utkají v závodění ve stavebních kolečkách. „Týmy musí zdolat i několik úkolů na osmi stanovištích. Přesné znění úkolů neprozradím. Ale jedno stanoviště je zbrusu nové," naznačil podstatu závodu zástupce organizátorů Jan Dvořák. Recesistické zápolení má podle něj přísné podmínky. „Nebudou-li do patnácti minut po skončení závodu podány žádné protesty, budou vyhlášeny výsledky. Protesty je možno podávat nejdříve půl hodiny po skončení závodu a pouze po zaplacení částky pět tisíc korun," usmívá se Dvořák. Součástí akce je také Starostova padesátka, což je běh s padesátikilovým pytlem obilí na zádech. Na programu je rovněž dětská obdoba soutěže nebo ukázka aikida. Kdo měří pod sto padesát centimetrů, jmenuje se Karolína nebo je mu nad sedmdesát let a na akci ho doprovodí oba rodiče, může se radovat – má vstup zdarma.

Ostrovské čekají o víkendu hody. Městys se snaží připomenout dávnou tradici drátenictví v obci, takže hody se ponesou v tomto duchu. V neděli odpoledne obejde domácnosti průvod, v němž se objeví lidé v krojích, dráteník i harmonikář. „Přestože kroje s drátenickou tradicí nijak nesouvisí, říkali jsme si, že větší skupina více zaujme. Bude zvát místní lidi na hody," osvětlil starosta Ondřej Hudec. Tato forma pozvání má letos svou premiéru. „Uvidíme, jak se bude nápad lidem líbit, jestli se ujme," doplnil Hudec.

Na své si o víkendu přijdou i příznivci fotbalu. Ve Lhotě Rapotině a ve Světlé se konají turnaje v kopané. Ten světelský začíná v sobotu v devět hodin na místním hřišti, ve Lhotě Rapotině je začátek v neděli dvacet minut po osmé v areálu na Oboře.

Nedělní odpoledne bude v parku u Zámeckého skleníku v Boskovicích patřit dechové hudbě. Jako další účinkující pravidelných promenádních koncertů tam od tří hodin zahraje Boskověnka. Dechovka jako součást promenádních koncertů zazní v neděli také na blanenském náměstí Svobody. Úderem desáté tam vystoupí Dechová hudba Lysice.

Zábavu si užijí i děti. Blanenský klub Matýsek a hornolhotské maminky si pro ne připravily na sobotní odpoledne Cestu za pokladem. Ve čtyři hodiny vyrazí účastníci od restaurace U Rulíška v Blansku. V boskovickém arboretu Šmelcovna začíná v neděli v jednu hodinu Pohádkový den. Kromě soutěží a zajímavého programu pro děti si zájemci mohou prohlédnout novou expozici Ze zahrádky do pohádky.

ALENA HESOVÁ