1. HUSÍ SLAVNOSTI

Kdy? Sobota, neděle, 9.00 až 18.00

Kde? Boskovice, areál skleníku, letního kina

Vůně husí pečínky se bude linout o víkendu boskovickými ulicemi. Jedenáctý ročník tradičních slavností nabízí husí speciality, hudbu, řemesla, výstavy i zábavu pro děti. V areálu letního kina zazní lidové, folklórní i populární melodie. „Letos jsme se snažili vytvořit novou podobu programu. Sobota bude zaměřená více na folklór, neděle spíš na populární muziku," řekl ředitel Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář. O víkendu tak vystoupí například Tomáš Kočko a Orchestr, folklórní soubor Velen, Hradišťan, Jaroslav Uhlíř s kapelou a Třetí zuby.

Na trhu lidových řemesel v parku u Zámeckého skleníku si mohou lidé koupit kromě občerstvení a výrobků tradičních řemesel také produkty související s husami. Nejrůznější pokrmy z hus se budou podávat v sedmnácti boskovických restauracích. Husí pečínka zavoní i v Zámeckém skleníku, který se promění v obří restauraci.

Bohatý program čeká děti. Pohádky, atrakce, hry, tvořivé dílny, ale také jízda na koních a výstava dětských prací v muzeu. Areál za muzeem bude patřit soutěžní výstavě chovatelů drobného zvířectva. „Muzejní sál se promění v gastrodílnu, kde budou studenti vyřezávat ozdobné výrobky z melounů, dýní a dalších surovin," uvedl Kovář. Zájemci si mohou také prohlédnout výstavu historické i současné zemědělské techniky nebo vystoupat na radniční věž.

2. DRAKIÁDA

Kdy? Neděle, od 15.00

Kde? Kotvrdovice, letiště

Sedmý skautský oddíl z Kotvrdovic a Senetářova zve zájemce na oblíbenou drakiádu. Na kotvrdovickém letišti se v neděli uskuteční už potřetí. Sraz účastníků i s draky bude ve tři hodiny odpoledne. Děti si zasoutěží o nejdelší a nejvyšší let a ocenění se dočkají i majitelé ručně vyrobených draků. Kdo si na výrobu netroufne, může podle pořadatelů přijít i s drakem koupeným. Celým programem účastníky provedou pohádkové postavy. Po drakiádě bude v areálu letiště následovat posezení u ohně se zpěvem a kytarou.

3. FLÉTNOVÉ BIENÁLE

Kdy? Sobota od 16.30, neděle, od 10.00

Kde? Boskovice, zámek, synagoga, centrum

Milovníci hudby si o víkendu přijdou na své v Boskovicích. Bude se tam totiž konat jedenácté Bienále flétnových souborů. Jeho program začne v sobotu o půl páté odpoledne na boskovickém zámku. Následovat bude flétnový koncert v boskovické synagoze. Ten začne v pět hodin odpoledne. Akce bude pokračovat i v neděli, a to od deseti hodin dopoledne promenádními koncerty v centru Boskovic. Národní přehlídka flétnových souborů se koná jednou za dva roky. Boskovice ji tentokrát budou hostit už potřetí.

4. VÝLOV RYBNÍKA

Kdy? Sobota, od 8.00

Kde? Černovice, rybník Pilát

Už devátý výlov rybníka Pilát naplánovali na tuto sobotu zástupci obce Černovice a rájeckého rybářského svazu. Ryby z vod černovického rybníka začnou vytahovat od osmi hodin ráno. Příchozím tak nabídnou nejen zajímavou podívanou, ale také možnost koupit si rybu. Zajištěné bude i občerstvení.

5. KŘTINSKÁ PADESÁTKA

Kdy? Sobota, od 7.00

Kde? Křtiny, start v hospůdce Eden

Kdo si chce protáhnout tělo a projít se přírodou, může se v sobotu vydat na pochod s názvem Křtinská padesátka. Čtyřiadvacátý ročník pochodu nabídne trasy v délce od deseti do sto kilometrů. Přihlášení a start účastníků začne v sobotu v sedm hodin ráno na dvorku hospůdky Eden ve Křtinách. Stokilometrová trasa odstartuje už v pátek v osm hodin večer. V předvečer pochodu se uskuteční také vystoupení Oživlá minulost v podání spolku Křový k poctě stého výročí založení Tělovýchovné jednoty Sokol ve Křtinách. Začátek je v pátek v půl šesté odpoledne.