1. VÍTÁNÍ SVATÉHO MARTINA

Kdy? Pátek, sobota, neděle

Kde? Blansko, kostel, zámecký park

Řemeslný jarmark, průvod v historických kostýmech, zabijačkové hody i středověká hudba. A samozřejmě Martin na bílém koni. Takový program připravili Blanenští k příležitosti svátku svatého Martina, který je patronem Blanska a je podle něj také pojmenovaný blanenský kostel.

Program vypukne už dnes. Začne v jednu hodinu odpoledne takzvaně medovými prohlídkami věže kostela. Medové jsou nazvané podle medoviny a medovo-
-perníkového čaje, který se při prohlídkách bude podávat. Následovat budou například noční prohlídky věže kostela a také svatomartinský bar ve dvoře fary.

Sobotní program začne v devět hodin dopoledne, kdy budou až do pěti odpoledne pokračovat medové prohlídky věže kostela. V deset hodin se mohou zájemci těšit na komentovanou prohlídku Blanska s názvem Blansko známé i neznámé. Sraz účastníků bude u blanenské informační kanceláře na Rožmitálově ulici.

Na své si v sobotu přijdou i děti. „Pořádáme už šestý ročník pochodu světýlek ke kostelu svatého Martina. Sraz máme ve tři čtvrtě na pět odpoledne a v pět hodin vycházíme průvodem od Centra PRO z ulice Sladkovského. Cesta pochodu povede přes základní uměleckou školu, náměstí Svobody, kolem aquaparku, přes most a cyklostezku a potom ke kostelu," popsala Petra Veselá z Klubu Ratolest, který pochod pořádá. Na farním dvoře pak účastníky pochodu čeká příjezd a přivítání svatého Martina a další aktivity.

V neděli se v devět hodin ráno otevře řemeslný jarmark v blanenském zámeckém parku. V jedenáct hodin do ulic města vyjde historický průvod od kostela svatého Martina do zámeckého parku. V průvodu nebude chybět Martin na bílém koni a letos ani svatá Kateřina, která je patronkou partnerského města Blanska Scandiana. Účastníky čeká i kulturní program. „Jeho součástí bude například historická módní přehlídka, jezdecká show, pásmo písní a tanců souborů Drahan a Drahánek a sváteční podvečer v parku zakončíme ohňostrojem," uvedl Jiří Kučera z blanenského městského úřadu.

Svatého Martina si o víkendu připomenou i na dalších místech na Blanensku. Například rodinné centrum Motýlek Velké Opatovice organizuje v sobotu svatomartinský lampionový průvod s ohňovou show. Začátek je v pět hodin odpoledne na náměstí Míru. Průvod odstartuje příjezd svatého Martina na koni.

2. FESTIVAL DECHOVEK

Kdy? Sobota, od 14.30

Kde? Letovice, kulturní dům

Příznivce dechovky čeká velký svátek. Letovičtí totiž v sobotu pořádají Mezinárodní festival dechových hudeb. Kromě Čechů přijedou také hudebníci ze Slovenska a Maďarska. V letovickém kulturním domě se představí dechové soubory Tutta Forza z Budapešti, Vozokanka z Velkých Vozokan na Slovensku, Dechová hudba Kunštát a Velký dechový orchestr Základní umělecké školy v Letovicích. Festival začíná o půl třetí odpoledne.

3. BURZA KNIH I POHLEDNIC

Kdy? Sobota, 14.00 až 17.00

Kde? Blansko, Dělnický dům

Burza. Ráj sběratelů. Pohlednice, knihy, tácky, odznaky a další zajímavé předměty. To vše si mohou prohlédnout, vyměnit nebo koupit lidé v blanenském Dělnickém domě. Tam se v sobotu koná sběratelská burza. Začíná ve dvě hodiny odpoledne a končí v pět. „Na burze uvítáme především sběratele regionálních materiálů," uvedl organizátor akce Pavel Svoboda.

4. STRAŠIDLO CANTERVILLSKÉ

Kdy? Sobota, 18.00

Kde? Jasinov, kulturní dům

Osadní výbor a Sbor dobrovolných hasičů Jasinov zvou na divadelní představení ochotnického spolku Nahoď Vranová s názvem Strašidlo cantervillské. Divadlo začne v sobotu v šest hodin v jasinovském kulturním domě. Diváci si užijí více než sto minut černého humoru, zvukových, světelných a kouřových efektů. Původní předlohy, kterou napsal Oscar Wilde, se hra drží jen rámcově. Ochotnický spolek využil k nastudování hry scénář Jana Skopečka.