Soutěž začala desátého března a potrvá do čtvrtého dubna. Pro jednotlivé památky mohou lidé hlasovat pomocí SMS zpráv. Mezi blanenskými zatím vede kostel ve Vanovicích. „Je to pro nás pocta. Obyvatele jsme o možnosti poslat svůj hlas informovali na internetu i přímo v chrámu kostela," řekl vanovický starosta Petr Dvořáček.

Jak vysoko se nakonec tamní kostel umístí, si netroufá odhadovat. „Přece jen podstatnější pro nás je, že se nám opravu podařilo dotáhnout do zdárného konce. Jedná se o obrovskou událost nejen pro naši obec, ale pro celý region Malé Hané. Unikátní byla i v rámci celé republiky," připomněl Dvořáček instalování restaurovaných věží pomocí jeřábu.

Na náklady ve výši čtyř milionů korun se složili zástupci Místní akční skupiny Partnerství venkova, Jihomoravského kraje, vedení obce, ministerstva kultury i lidé ve veřejné sbírce. Farníci i tak část peněz zaplatili pouze díky bankovnímu úvěru.

To opravu černovického kostela za pět milionů korun pokryla z devadesáti procent dotace. „Loni jsme do soutěže přihlásili naši faru a skončili na čtvrtém místě. O úspěch pokoušíme znovu. Rozhodli jsme zajistit reprezentativní vzhled našich kulturních památek. U kostela šlo o rekonstrukci fasády a výměnu střešní krytiny," uvedl starosta Černovic Jaroslav Zhoř.

Z mobilu jeden hlas

Kostel je podle něj v obci velmi oblíbený. „Lidé chodí na pravidelné mše třikrát týdně a třeba v neděli jsou lavice vždycky plné. To znamená nějakých sto padesát až dvě stě lidí. Přesto si myslím, že šanci na úspěch mají hlavně větší města. Zvlášť, když z každého telefonního čísla může člověk odeslat pouze jednu zprávu. Ale zkusili jsme to a necháme se překvapit," vyjádřil se Zhoř.

Boskovičtí mohou být rozpolcení v tom, pro kterou kulturní památku hlasovat. „Musím se přiznat, že i já jsem na vážkách. Ale jako zastupitelka města bych se asi měla přeci jen přiklonit k radnici," usmála se místostarostka Jaromíra Vítková.

Oprava této budovy trvala několik let. „Práce jsme museli naplánovat tak, aby bylo možné je rozdělit do několika etap. Velmi nám pomohl program regenerace památkové zóny," přiznala Vítková.

Budova v Bílkově ulici poslouží Boskovickým k několika účelům. „Už nás oslovili zástupci židovského muzea v Praze s nabídkou spolupráce na první výstavě. Ale nechceme z domu udělat muzeum, tolik prostoru nenabízí. Rádi bychom tam pořádali třeba i nějaké besedy," prozradila místostarostka svou vizi budoucnosti stavby, jejíž oprava stála osmnáct milionů korun.

Majitelé vítězných budov, které musel doporučit i Národní památkový ústav, získají od jihomoravského krajského úřadu nemalé peníze. „Na vítěze v kategorii velké stavby čeká sto padesát tisíc korun, za druhé místo obdrží padesát tisíc. Soutěž letos pořádáme posedmé a často v ní hlasuje až deset tisíc lidí," řekla mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.