Dávej pozor, toto je moje místo ve vodě. Ještě jednou a dostaneš jednu takovou ploutví, že druhou vezmeš o káď. Už abych si pěkně rochnil v koupelně ve vaně s obrovskými obličeji dětí sklánějícími se nad vodní hladinou. Už abych konečně dostal po hlavě paličkou. Už aby mě konečně snědli!

Takové myšlenky se po vytáhnutí z rybníku honí hlavou nejednomu z vylovených kaprů. V nejbližších dnech totiž začínají prodávat vánoční ryby rybáři z měst i obcí na celém Blanensku. Už v sobotu budou kapry i pstruhy vytahovat ze sádek v blanenském rybníku Sloupečníku.

„Ryby budeme prodávat od soboty od devíti od rána do čtyř odpoledne. Tak za tři až čtyři dny je obvykle vyprodáme. Letos si myslím, že skončíme tak v úterý,“ informoval šéf blanenských rybářů Miroslav Odehnal.

V Blansku rybáři každoročně prodají pětadvacet metráků kapra. Stejně jako vloni, i letos, si jej lidé u Sloupečníku můžou koupit za pětaosmdesát korun za kilo.

Kdo nechce štědrý večer strávit před zrcadlem s pinzetou při páčení kapří kosti z krku, může si tam za sto dvacet korun na kilo zakoupit také pstruha. Toho do Blanska dovážejí z rybárny u Skalního mlýnu. Podle Odehnala však většina lidí stejně dává přednost jako tradiční vánoční rybě kaprovi. „Pstruha si koupí maximálně deset procent lidí. Jednoznačně nejvíc je o Vánocích zájem o kapra,“ potvrdil rybář Odehnal.

Kdo si sice neumí Vánoce bez smaženého kapra s bramborovým salátem ani představit, ale zpotí se při představě, že by měl do rukou vzít paličku a kapra sám klepnout, toho blanenští rybáři zbaví stresu. Koupeného kapra jim tam totiž nejenom zabijí, ale i rovnou zpracují. „Lidé, kteří si rybu koupí, budou mít možnost si ji zde za minimální poplatek rovnou i nechat zabít a vykuchat,“ doplnil Odehnal.

Vánoční kapr? Tradice

Stejně jako v Blansku, i v Jedovnicích, mají lidé největší zájem o kapra jako o tradiční vánoční rybu. V pondělí a v úterý si jej můžou odvést z kádě na tamním náměstí. „Budeme prodávat ryby z výlovu jedovnického rybníka. Za dvacetiletou praxi v rybářství vím, že lidé stejně jinou rybu než kapra na Vánoce nechtějí,“ prohlásil šéf jedovnických rybářů Josef Kocman.

Originálně letos vyřešili vánoční kapry boskovičtí rybáři. Zrušili tradiční prodej na náměstí a kapry udali na poukázky místním firmám. „Tento rok nám z výlovu rybníka zbylo jen několik ryb. Rozprodali jsme proto zdejším firmám poukázky na vánoční kapry. Ty je pak rozdělili mezi své zaměstnance,“ vysvětlil rybář z Boskovic Roman Konstanz.

Kdo z Boskovických se bez vánočního kapra neobejde, nemusí si zoufat. Jako každý rok i letos tam budou rybáři z blízkých i vzdálenějších obcí prodávat ryby u obchodního domu Liedl.

Pro živého kapra vyrazí v těchto dnech i Miloš Horný z Blanska. „Přestože mám doma v mrazáku zmrazeného kapra, bez čerstvé ryby si neumím ani představit Vánoce. Před vánočními svátky si proto vždycky zajdu kapra koupit. Zabít a vykuchat ho pak už zvládnu sám,“ pochlubil se Horný.