VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRÁVÉM HORNÍM ROHU.

Široká nabídka a množství míst na středních odborných školách a učilištích, ale málo žáků devátých tříd, kteří by tam zasedli. Taková je nynější situace na Blanensku.

Podle Josefa Mikuláška, zástupce ředitele na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Blansku, tento nepoměr pak vede k tomu, že ubývá žáků v učebních oborech. „Dříve byly na blanenském okrese dvě gymnázia po dvou třídách, nyní jsou čtyři s několika třídami.

Je špatné, že to nikdo neřídí. Mezi školami je velká konkurence, a aby získaly žáky, snižují při přijímacím řízení požadavky. I žáci s horším prospěchem tedy odcházejí na gymnázia či na obory s maturitou. Na učební obory se příliš nehrnou,“ sdělil Mikulášek. Velký zájem je podle něj jen o obor kuchař číšník.

„Sem se nám letos hlásí přes šedesát žáků. Dvě třídy ale otevřít nemůžeme, protože od kraje dostaneme peníze jen na třicet žáků,“ upřesnil Mikulášek. Problémy podle Mikuláška škole způsobuje také nový systém přijímacího řízení. „Žák si může podat tři přihlášky. Do školy nám teď tedy přichází spousta přihlášek a jejich zpracování zabere spoustu času,“ dodal zástupce.

Nepoměr mezi počtem míst na odborných učilištích a počtem žáků vycházejících ze základní školy vnímá také zástupce ředitelky na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Masarykově škole práce v Letovicích Josef Šafránek. „Rodiče chtějí, aby jejich děti měly maturitu, takže o řemeslné obory velký zájem není. I když poslední dobou bych řekl, že se to trochu zlepšuje,“ řekl Šafránek.

Škola kvůli nezájmu několik let nevyučovala obor zedník. „Asi pět let se u nás zedníci vůbec neučili. Předloni se nám konečně podařilo za podpory kraje jednu třídu s deseti žáky otevřít,“ sdělil Šafránek. Ten doplnil, že třídu zedníků otevřeli také vloni, a doufají, že se jim to podaří i v letošním školním roce.

Obor zedník vyučuje letovická škola jako jediná na okrese a podle Šafránka jsou jejich studenti velmi šikovní. „Teď v březnu naši zedníci získali na oblastním kole pro celou Moravu v Soutěži učňů stavebních oborů první místo a postupují do celorepublikového kola v Praze,“ dodal Šafránek.

Právě po zednících je na Blanensku podle Jiřího Dvořáka z Úřadu práce v Blansku poptávka. „V současné době je na trhu práce větší zájem o tři profese. Svářeče, kuchaře číšníky a zedníky,“ uvedl Dvořák.

VÁŽENÍ ČTENÁŘI, PROČ MYSLÍTE ŽE STUDENTI JIŽ NEMAJÍ ZÁJEM O UČEBNÍ OBORY. DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM.