Hned čtyři obce z Blanenska se letos přihlásily do boje o titul Vesnice roku 2012. Jedovnice, Křtiny, Petrovice a Lipovec se utkají s dalšími osmnácti soupeři v jihomoravském kole klání o nejhezčí vesnici, kde mohou získat až jeden milion korun. Vítěz krajského kola pak postoupí do celostátního finále, kde je hlavní cenou další milion korun z Programu obnovy a rozvoje venkova.

Soutěže se už poněkolikáté účastní Petrovičtí. „Jsme přihlášeni už alespoň počtvrté. Představíme celkový obraz obce, ale hlavně chceme upozornit na velmi dobrou práci s místní mládeží a život v obci," přiblížil starosta Petrovic Vladimír Paulík s tím, že zatím největším úspěchem v soutěži bylo ocenění za nejlepší knihovnu, což obci vyneslo třicet tisíc korun. Také letos chce dosáhnout na některou z barevných stuh, což je ohodnoceno získáním až miliónové dotace.

Nováčky v soutěži jsou Lipovečtí. „Nejlepší v naší obci je společenský život, o který se stará místní občanské sdružení Vápeníček. Díky lidem ze sdružení to v Lipovci žije, pořádají se výstavy, koncerty nebo třeba zájezdy do divadla a podobně," poznamenal tamní starosta František Kopřiva.

Do soutěže o nejlepší vesnici se mohou zapojit i městysy. Blanenský region letos budou zastupovat hned dva. „Chlubit se budeme poutním místem s chrámem. Vyzdvihneme ale i náš spolkový život, protože je tu hodně zájmových skupin, které se starají o kulturní život v obci. Celý rok se něco děje, například důchodci mají kurzy počítačů, jiní chodí na zumbu. Pravidelně pořádáme hody, Den Křtin či oživené prohlídky v jeskyni Výpustek. A je toho mnohem víc," vypočítal tamní starosta František Novotný.

V letošním ročníku chce hlavně nasbírat zkušenosti na další roky. „Nečekáme, že nějak výrazně uspějeme, ale bude to pro nás taková zkouška, abychom se připravili na účast v dalších letech. Navíc se určitě zvýší povědomí lidí o Křtinách," doufá starosta.

Také Jedovničtí sázejí na to, že je v městysi živo. I v tomto turistickém středisku funguje hodně různých souborů a spolků. „Materiál, který jsme připravovali do soutěže, navíc můžeme využít i v dalších soutěžích, třeba v projektu Obec přátelská rodině," myslí si tamní starosta Jaroslav Šíbl.

Zlatá stuha

Z celé republiky se soutěže letos účastní téměř tři sta obcí. „Všichni budou nejprve hodnoceni v krajském kole. Do celostátního kola pak postoupí za každý kraj vždy jedna obec, které bude v krajském kole udělena Zlatá stuha. V celostátním kole, které se bude konat v září, budou vyhlášena a oceněna první tři místa," vysvětlil princip soutěže Marek Ženkl z ministerstva pro místní rozvoj s tím, že vítěz celostátního kola získá celkem dva miliony dotací (jeden milion za výhru v krajském kole, další za celkové vítězství) na rozvoj obce.

Členové komisí obce přihlášené do soutěže Vesnice roku hodnotí v řadě kritérií. Zaměřují se například na úroveň společenského života, aktivity tamních obyvatel, podmínky pro podnikatele, celkovou péči o obraz vesnice a o občanskou vybavenost, péči o veřejná prostranství a zeleň v obci, i na to, jaké má obec plány na další rozvoj nebo jak používá informační technologie.

V minulosti z Blanenska celostátní titul vybojovaly Olešnice (1999) a Sloup (2000).