Obce ležící každá v jiném koutu Blanenska a přece mají nyní jedno společné. Všechny se přihlásily do šestnáctého ročníku soutěže Vesnice roku. O prestižní titul letos usiluje rekordních tři sta pětapadesát obcí z celého Česka.

Pro přihlášené vesnice teď nastává období ladění posledních detailů, aby přesvědčily hodnoticí komisi, že právě u nich se žije nejlépe. Komise všechny obce navštíví během května a června. „Hodnotit budeme koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péči o stavební fond a obraz vesnice, občanskou vybavenost inženýrské sítě a úspory energií, péči o veřejná prostranství přírodní prvky a péči o krajinu,“ jmenují hlavní kritéria organizátoři soutěže, kterými je ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zemědělství, Svaz měst a obcí České republiky a Spolek pro obnovu venkova.

Případným úspěchem mohou obce slušně přilepšit svému rozpočtu. „Každý krajský vítěz získává odměnu ve výši jednoho milionu korun, vítěz celostátního kola navíc další milion. Druhý v celostátním kole devět set tisíc, třetí osm set tisíc korun,“ doplnila Alice Dvořáková z ministerstva pro místní rozvoj.

Roubanina je sice z Blanenska nejmenší, za to má opravené všechny místní komunikace

Poprvé zkouší štěstí v soutěži obec Roubanina. Starosta malé vesničky se těší na to, až nezávislá komise posoudí výsledky práce zastupitelů i dalších lidí v obci. „Pokud vím, tak z přihlášených obcí máme nejméně obyvatel. Přesto se nám v uplynulých letech podařilo udělat spoustu práce. Například jsme díky evropským dotacím opravili všechny místní komunikace, máme nové dětské hřiště, mostky. Vzhled obce se za poslední roky hodně změnil k lepšímu, máme co ukázat,“ míní starosta Petr Dvořáček.

Obec Suchý se nemůže pochlubit dlouhou historií, ale právě toho chce v soutěži, kam se letos hlásí podruhé, využít. „Kritéria soutěže pro nás nejsou nastavena zrovna příznivě, hodně se klade důraz na folklor, tradice, historii. Chceme zaujmout tím, že máme udržovanou obec modernějšího charakteru, kde to žije bohatým kulturním životem,“ popsal starosta Pavel Žilka.

Úsobrno - nováček s dvěma rybníky

Miroslava Strnadová, starostka Úsobrna, nováčka v soutěži, vyzdvihuje například opravené místní cesty, dva nové rybníky, nový sál pro setkávání lidí či zázemí pro fotbalisty. „Než přijede komise, chtěli bychom ještě dokončit stavbu hřiště pro děti. Výjimečná je v naší obci také pospolitost, jezdíme společně na cyklovýlety, na hory, vytvořili jsme fiktivní postavu Franty Úsobrňáka,“ vyjmenovala.

Chloubou Vilémovic, obce, která zkouší štěstí v soutěži již počtvrté, je opravená náves s dětským hřištěm. „Po červené značce chodí přes naši náves řada turistů mířících do Moravského krasu a jsou z návsi nadšeni. Hodně podporujeme spolkový život, koná se zde například Huyndai Cup, kdy v malé kopané soutěží kolem padesáti družstev, zajímavostí je naše speleomuzeum,“ shrnul starosta František Kala.

Vedení Vavřince se stará o čtyři vesnice

Specifikem Vavřince je to, že vedení obce se stará o čtyři sloučené vesnice. „Takže je samozřejmě náročnější všechno ukočírovat, musíme se starat o víc silnic, knihoven, hasičáren. Ale mám zásadu, že žádnou obec neupřednostňujeme. Nyní například začneme s opravou kulturního domu ve Veselici, kde vznikne nová knihovna, společenský sál, zázemí pro spolky i jednodušší ubytování pro turisty,“ uvedl starosta dalšího nováčka v soutěži Miloslav Novotný.

Obec Petrovice letos zvítězila v celostátním kole soutěže Zlatý erb a už počtvrté plánuje zaujmout také porotu soutěže Vesnice roku. „Chceme se pochlubit například dokončenou mateřskou školou. Naše obec je jedinečná tím, že je zde velmi bohatý spolkový život a výrazně podporujeme děti, starší občany a další skupiny lidí. V obci máme například chráněné byty s pečovatelskou službou, azylový dům pro matky s dětmi a chystáme stavbu domova důchodců s šestapadesáti místy,“ přiblížil starosta Vladimír Paulík.