Do pátého ročníku ankety zatím lidé nominovali asi čtyřicet alejí. Z Jihomoravského kraje čtyři. Jedná se o jírovcovou alej v lysické oboře, lipovou alej v Brně, Melkovskou alej bříz u Kořence a strážnickou alej platanů.

Melkovskou alej mezi Kořencem a Šebetovem přihlásil do soutěže Rostislav Martinek. „Stromořadí dotváří malebnost údolí kolem říčky Bělé. V současnosti alej tvoří 239 vzrostlých bříz v délce jednoho kilometru," uvedl Martinek.

Dlouhověkost začíná být problém aleje v lysické oboře. „Nádherná je hlavně na jaře a podzim. Alej je dlouhá asi osm set metrů a tvoří ji stromy jírovce. Je škoda ji nenavštívit," řekl Jiří Mlejnek z Lysic.

Anketu pořádá česká nezisková organizace Arnika, která usiluje o lepší životní prostředí. Její členové založili petici Zachraňme stromy na ochranu alejí v krajině i ve městech. Tu podpořilo přes pětatřicet tisíc lidí. Organizaci se podařilo prosadit novelu zákona, aby silničáři nemohli kácet stromy u silnic bez povolení. „Aleje jsou typickou součástí naší krajiny. Máme radost, když si lidé všímají jejich krásy a snaží se je chránit. Rostoucí stromy jsou velmi důležité. Lidé už si to naštěstí více uvědomují," uvedla vedoucí kampaně Zachraňme stromy Marcela Klemensová.

Součástí ankety je i fotosoutěž. Nejhezčí snímky vybere odborná porota. Vítěze aleje roku určí lidé svým hlasováním. Na autora vítězné aleje čeká třeba let balonem.

V minulých letech se podařilo titul získat aleji rostoucí u Jedovnic a Novodvorské aleji u Vavřince.

KLÁRA GROMSZKÁ