Restaurace, vinárna, cukrárna, posilovna či ubytování. Takové možnosti nabízí podle Chládka budova jako je zámecká sýpka. „Kamínků do mozaiky je v případě sýpky strašně moc. Je to nadčasová budova a má své charisma. Zatím je ale těžké přiblížit jakoukoli vizi,“ sdělil Chládek. V těchto dnech obhlíží budovu s architekty a projektanty. Jeho plány budou záviset na tom, jestli se mu podaří vybojovat dotace, jak jsou únosné stropy a co budova snese. „Chtěl bych, aby byla sýpka dalším hezkým kouskem Blanska,“ nastínil pouze Chládek.

Město Blansko by si prodejem historické stavby mělo přijít na víc jak šest milionů korun. Tvrdí to místostarosta Lubomír Toufar. „Pronajímat tento dům se nám nevyplácí. Utržené peníze bychom mohli využít, my je ale všechny musíme dát zpátky do oprav sýpky. Třeba letos jsme tam museli spravit elektroinstalaci, což si vyžádalo tři sta tisíc korun,“ zdůvodnil Toufar. V budově je podle něj vlhko, je náročná na vytápění a dalším nedostatkem jsou špatné toalety. „Do této historické stavby je potřeba vložit další peníze. Je tedy lepší ji prodat někomu, kdo ji dá do lepšího stavu,“ míní místostarosta s tím, že radní navrhovali prodat sýpku už letos na jaře. Zájemci za ni tehdy nabídli čtyři miliony korun. Chládek nyní slibuje přes šest milionů.

Suma by byla začleněna do peněz za odprodané volné městské byty. „Já si myslím, že by se tyto peníze měly investovat do oprav městského majetku. Bude potřeba i dofinancovat kompostárnu a zateplit školy v ulici Salmově a Dvorské či školky v Údolní,“ dodal Toufar. Prodej však musí posvětiti ještě zastupitelé.

Ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová by sýpku ráda viděla jako kulturní památku. „Památkáři to dříve odmítali s tím, že se na ní podepsalo příliš mnoho stavebních změn. Barokní jádro ale zůstává,“ upozornila Nečasová. V minulosti stál u sýpky také zemědělský dvůr. Po obou stranách se k ní táhly řady hospodářských stavení. Sýpka patřila rodu Salm – Reifferscheidt. „Po roce 1918 jim dvůr odňali na základě pozemkové reformy a pronajali jej velkostatkáři. Za čas tam bohužel začaly budovy chátrat,“ uvedla ředitelka a připomněla, že v padesátých letech při velkých přestavbách Blanska, kdy dělníci bourali celé ulice, padla také stavení ve dvoře. Zůstala jen sýpka. „Když jsem v sedmdesátých letech prováděla v muzeu, pamatuji si, jak sýpku obcházeli architekti a připravovali opravy,“ podotkla Nečasová. Historická sýpka se pak proměnila v hospodu.