Právě dnes vyrazili do Deštného v Orlických horách žáci Základní školy v Rájci-
-Jestřebí. „Pořádáme dva kurzy hned po sobě po třiceti dětech. Kurzů se účastní děti šestých a sedmých tříd. Škola má lyžařské vybavení, které může dětem půjčit. I díky tomu je o kurzy zájem," řekl ředitel školy Jaroslav Brázda s tím, že kurz i s celodenní permanentkou na vlek stojí asi dva tisíce dvě stě korun.

Letos podle něj pojedou asi dvě třetiny šesťáků a polovina sedmáků. Děti, které na kurz nepojedou, se budou normálně učit. „Pokud se děti kurzu neúčastní, tak je to z naprosté většiny kvůli tomu, že si to rodina nemůže finančně dovolit. Některé děti nejedou ale například i kvůli menší fyzické zdatnosti," vysvětlil ředitel školy.

Dnes začíná lyžařský výcvik i žákům druhého stupně Základní školy Sloup. „Letos kromě tří dětí jedou všichni žáci sedmého ročníku naší školy. Je to pětatřicet žáků. Zájem o kurz tedy je a daří se nám ho naplňovat i z toho důvodu, že se snažíme, aby byl pro rodiče finančně dostupný," řekl ředitel sloupské školy Pavel Dočekal s tím, že za kurz v lyžařském středisku Karlov v Jeseníkách rodiče zaplatí dva tisíce korun.

Minulý rok začala sloupská škola pořádat lyžařský kurz i pro děti prvního stupně. „Toho se mohou účastnit děti z celého prvního stupně a i tento kurz se nám daří naplnit. Projevilo o něj zájem také kolem pětatřiceti dětí. Letos ho budeme pořádat od devatenáctého do dvaadvacátého února," uvedl Dočekal.

Lyžařský výcvik mladší děti absolvují ve ski areálu v Olešnici. „Tento kurz je také i s ubytováním, ale je o něco kratší. Zatímco kurz pro druhý stupeň je sedmidenní, kurz pro první stupeň trvá čtyři dny," vysvětlil ředitel školy.

Kromě lyžování se podle něj děti na kurzu mohou naučit jezdit také na snowboardu. „Máme vyškolené specialisty jak na lyžování, tak na snowboard," doplnil Dočekal.

Na sjezdovku do Olešnice vyrazí i žáci prvního stupně Základní školy Černá Hora. „Je lepší, když si základy lyžování děti osvojí co nejdříve. Pro mladší děti je to totiž snazší, učí se rychleji," řekl ředitel školy Vlastimil Šíbl. Ze sto jedna žáků celého prvního stupně se na lyžařský kurz přihlásilo přes devadesát dětí. Do Olešnice budou děti dojíždět denně čtyři dny od jednadvacátého led­na.

„Jednou za dva roky pořádáme i kurzy pro šesťáky a sedmáky, a to v Beskydech. To je dobré i pro stmelení kolektivu," doplnil ředitel školy.

Na „lyžák" jezdí i studenti středních škol. „Výcviku se účastní studenti prvních ročníků. Bývá to kolem padesáti studentů, což je asi třicet procent. Letos pojedou v druhé polovině února na Praděd," uvedl ředitel Střední odborné školy a Středního odborného učiliště André Citroëna v Boskovicích Karel Ošlejšek. Lyžařský kurz studenty vyjde asi na čtyři až čtyři a půl tisíce korun včetně permanentky na vlek. „Výstroj studenti kupovat nemusí, škola má totiž dobré vybavení na půjčení. To poskytujeme i jiným školám," dodal ředitel školy.