O stavbě rozhledny ve Velenově buď rozhodnou lidé v referendu do konce března, nebo bude projekt řešit až nové vedení obce po podzimních komunálních volbách. Na tom se zatím dohodlo současné vedení Velenova s lidmi, kteří mají ze stavby rozhledny obavy. Těm se nelíbí hlavně cena, za kterou chce obec rozhlednu postavit. Jde asi o šestnáct milionů korun. Vedení obce ale zase naopak vidí rozhlednu jako nejlepší možnou investici, která do obecní pokladny přinese peníze.

Referendum, ve kterém o stavbě rozhledny rozhodnou všichni Velenovští, začali odpůrci rozhledny požadovat loni v březnu. „Nelíbí se nám, že vedení obce chce všechny obecní peníze utratit za takovou stavbu. Co když budeme v budoucnu potřebovat peníze na nějaké opravy? Jsou to peníze všech lidí v obci, nejen jejího vedení. Proto si myslíme, že by o takovém kroku měli mít možnost rozhodnout všichni Velenovští," vysvětlil jeden z iniciátorů podpisové akce na vyhlášení referenda Otakar Komárek s tím, že ale stále čekají na konkrétní datum hlasování.

Termín zatím vedení obce nezná. „Momentálně na rozhlednu nemáme dost peněz, takže ani nevíme, jestli ji začneme vůbec stavět. Referendum tak vyhlásíme až tehdy, když budeme vědět, zda je vůbec reálné rozhlednu postavit," vysvětlil místostarosta obce Petr Mikulášek.

Určitou časovou představu o vyhlášení referenda však vedení obce přece jen má. „Pokud získáme dostatek peněz, dohodli jsme se s Vizualizace plánované rozhledny ve Velenově.odpůrci rozhledny, že vyhlásíme referendum do konce března tohoto roku. Pokud se to do tohoto termínu nestihne, projekt odložíme tak, aby o něm už rozhodovalo nové zastupitelstvo, které nás vystřídá v podzimních komunálních volbách," řekl starosta Velenova Jan Havelka.

Rozhlednu chtějí Velenovští zaplatit především penězi, které v minulosti obec získala prodejem lesů. „Ten Velenovu vynesl přes čtrnáct milionů korun. Náklady na rozhlednu jsou asi šestnáct milionů korun. Na zbytek tak musíme žádat o dotaci," přiblížil Havelka.

Rozhledna by podle něj mohla pro Velenov znamenat dlouhodobý přísun peněz. „Na opravy infrastruktury peníze máme. Finance utržené za prodej lesů za opravy utratit nechceme. Byla by to škoda, protože je můžeme investovat. Z dlouhodobého hlediska je rozhledna nejlepším řešením. Přilákala by k nám turisty a vzniklo by i několik pracovních pozic," uvedl Havelka.

Rozhledna už více než deset let láká turisty například do Veselice, která je součástí Vavřince. „Navštívilo ji už více než sto tisíc turistů a každoročně nám tak do pokladny nějaké peníze přinese. Naše rozhledna byla především stavěná jako telekomunikační věž a patří telefonní společnosti. Žádné referendum kvůli její stavbě se u nás nekonalo," řekl starosta Vavřince Miloslav Novotný.