Dvakrát ve dvou různých volebních místnostech musela v pátek ukazovat občanský průkaz sedmatřicetiletá Jana Ožvoldíková ze Šebetova. Volila totiž nejen do Evropského parlamentu, ale také v místním referendu. To se v Šebetově zároveň s evropskými volbami koná ke stavbě recyklační energetické stanice, kterou chce postavit společnost Sobioenergi v tamním zemědělském areálu Osaka. „Přišla jsem hlavně kvůli referendu," řekla žena.

Referendum s volbami spojili také ve Velenově. Tam se lidé vyjadřují ke stavbě pětašedesátimetrové rozhledny. Referenda v obou obcích končí stejně jako evropské volby. Tedy v sobotu ve dvě hodiny odpoledne.

Podle předběžných čísel z obou obcí to v pátek odpoledne vypadalo, že lidé mají podstatně větší zájem právě o místní hlasování. V šest hodin byla účast v evropských volbách v Šebetově necelých dvanáct procent, v referendu sedmnáct procent. „V referendu u nás hlasovalo zatím dvaapadesát ze sto devětašedesáti voličů," hlásil v pět hodin odpoledne předseda volební komise pro referendum ve Velenově Dušan Sekanina. Do Evropského parlamentu tam mělo ve stejnou dobu odvoleno šestatřicet lidí.

O účast se nebojí

Volební účast je v referendu klíčová. Aby bylo platné, musí dorazit alespoň pětatřicet procent voličů. „U nás tradičně chodí ke komunálním volbám kolem osmdesáti procent lidí. Takže si myslím, že jich dost přijde i tentokrát. Osobně doufám v co nejvyšší účast, ale výsledek referenda si netroufám odhadovat," uvažoval Dušan Sekanina.

Sedmdesátiletá Marie Bartošková z Velenova je pro to, aby rozhledna v obci stála. „Mělo by to snad obci přinést nějaký příjem. A určitě by se díky rozhledně stala vesnice známou a jezdili by sem lidé," míní. Padesátiletá žena z Velenova, která nechtěla říct svoje jméno, má opačný názor. „Myslím si, že je zde potřeba udělat jiné věci než stavět za miliony korun rozhlednu. Je to hodně velká investice na tak malou obec. Ale je správné, že o tom rozhodnou sami lidé," podělila se o svoje stanovisko.

Nová pracovní místa a zvelebení zanedbaného areálu. To podle Jany Ožvoldíkové přinese Šebetovu recyklační energetická stanice. „Volila jsem i do Evropského parlamentu, ale přišla jsem hlavně kvůli referendu. Protože chci podpořit stavbu. Myslím si, že to pro Šebetov bude dobré, považuji to za dobrý a nezávadný projekt," řekla žena.

Podobný názor má Tomáš Axman. „Areál je opuštěný, aspoň najde nějaké využití. Podle mě je projekt ku prospěchu celé obce a regionu," konstatoval dvacetiletý mladík. Ten nevynechal ani volby do Evropského parlamentu. „I když se to nezdá, má tato instituce na nás velký dopad," zdůvodnil svoje rozhodnutí. Pětašedesátiletá Jaroslava Reisigová recyklační stanici v Šebetově nechce. „Je to můj názor a jsem ráda, že jsme všichni v obci dostali možnost jej vyjádřit," konstatovala.