Pět nových závodů by mělo vyrůst v blanenské průmyslové zóně. Vyplývá to z výsledků výzvy, kterou už v březnu podali blanenští radní. Ti nabídli odkup pozemků ležících v průmyslové zóně na konci Blanska u Horní Lhoty. K dispozici podnikatelům bylo v této lokalitě ještě třiačtyřicet tisíc metrů čtverečních stavební plochy. Tato výměra by se brzy mohla zkrátit na polovinu.

„Dostali jsme celkem pět nabídek na odkup pozemků v průmyslové zóně. Tyto nabídky jsme zvážili a rozhodli jsme se je všechny doporučit k projednání zastupitelstvu města Blansko,“ řekl k výsledkům výzvy místostarosta Blanska Jindřich Král.

Už v druhé polovině letošního roku by se tak mohla travnatá plocha pod Horní Lhotou začít proměňovat. Vyrůst by na ní měla továrna firmy Prezent. cz zabívající se osvětlovací technikou, přestěhovat by se do Blanska měla také jedovnická firma, která se specializuje na výrobu a úpravu plexiskel.

„Kromě firem Koplast Jedovnice a Prezent.cz, má o pozemky zájem také výrobce plastových oken, firma Wilmar, nebo autolakýrnictví z Ráječka. Pátým zájemcem je blanenská firma Novotisk. Ta už v průmyslové zóně sídlí, má ale zájem o rozšíření. Pokud firmy tyto své plány naplní, vznikne v Blansku odhadem asi padesát nových pracovních míst,“ upřesnil Král.

Jeho slova potvrdili také zástupci firem, které se o pozemky ucházejí. „Do budoucna počítáme s rozšířením firmy, takže by nějaká pracovní místa měla vzniknout. Do výběrového řízení se našefirma přihlásila z toho důvodu, že bychom chtěli závod přesunout do Blanska. Pokud pozemek v průmyslové zóně získáme, postavíme tam přízemní výrobní halu. Chtěli bychom začít stavět ještě letos,“ popsal plány firmy Koplast její jednatel Martin Kostka.

Nové pracovníky by do své továrny přijali také ve firmě Wilmar. „Přijímat nové lidi chceme určitě. V první fázi by mělo jít asi o deset pracovních míst,“ řekl ředitel společnosti Petr Kaláb.

Ten také dodal, že firma Wilmar si od zázemí v průmyslové zóně slibuje především osamostatnění. „Chceme zvětšit výrobní prostor, ale také přejít do svého. V současné době totiž sídlíme v pronájmu,“ doplnil Kaláb.

Z případného prodeje všech pěti pozemků město získá zhruba osm a půl milionu korun. To je částka, kterou Blansko ještě dluží firmě Blata. „Firma Blata měla původně v plánu v průmyslové zóně stavět. Podepsala tedy s městem smlouvu o smlouvě budoucí a složila zálohu osm miliónů korun. Nakonec ale pan Blata od tohoto projektu ustoupil, takže město Blansko mu složenou zálohu bude vracet. Počítáme s tím, že peníze z prodeje pozemků by tuto pohledávku pokryly,“ řekl Král.