„Noc kostelů jsme letos chtěli uspořádat v Blansku poprvé. Vycházela však na den, ve který bývá tato akce i v Adamově, kde je už několikaletou tradicí. Nevzdali jsme to a připravili podobný program pro Blanenské již na tento pátek. Nazvali jsme jej Kostelní noc," přiblížil farář Jiří Kaňa s tím, že nová akce nahradí i Muzejní noc, do které se letos v Blansku nemůže zapojit blanenský zámek, který je v rekonstrukci.

Na návštěvníky kostela všech věkových kategorií čekají mnohá dobrodružství. Noc uvede odbíjení zvonů v sedm hodin. V tu dobu budou lidé také vypouštět z kůru vlaštovky. Poté začnou kostýmované prohlídky.

V kostýmu prince

Do historických šatů se obléknou studenti blanenské střední gastronomické školy. „V kostele lidé narazí na biskupa Zdíka, Cyrila a Metoděje či Karolinu Meineke i s manželem, následníkem anglického trůnu princem Viliamem. Historické postavy provedou návštěvníky po kostele," nastínil Martin Jaglář z gastronomické školy. Na malé děti čekají různé dílničky a soutěže, v osm hodin jim pak pořadatelé přečtou pohádku na dobrou noc.

Poté bude kostel patřit dospělým. Ti se dozví o historii kostela z odborného výkladu. Následovat bude vystoupení kapely Durnaj a básníka Miroslava Kučery. Zájemci budou moct vystoupit i na věž.

Další netradiční zážitek začne v půl desáté. Návštěvníci si posvítí na zajímavosti ve ztemnělém kostele. „Prostor bude slabě osvětlený svíčkami. Do temna si posvítíme baterkami a lidé tak nahlédnou jinýma očima třeba na oltář, křížovou cestu či křtitelnici," přiblížil Jaglář.

Na programu je i promítání. Návštěvníci navíc ochutnají mešní víno a různé dobroty, které připraví přímo studenti. „Přiblíží lidem, co mešní víno je, a dají jim i ochutnat. O Kostelní noci tak nabídneme vína všech barev i cukernatosti z Česka, ze Slovenska, Rakouska či Maďarska," dodal Jaglář.

Kostelní noc má přiblížit historii památky a zároveň návštěvníky povzbudit do života i mezilidských vztahů.