„Je pravda, že v posledních měsících se zájem o hypotéky snížil a objem poskytnutých hypotečních úvěrů meziročně o několik procent poklesl,“ říká Lukáš Buřík z Blanska, který pracuje jako analytik portálu Finance.cz.

Získat nějaké informace od jednotlivých bank na Blanensku bylo v pracovní den dopoledne prakticky nemožné. Ředitelé okresních poboček nemohli mluvit o firmě, ve které pracují, a odkazovali na centrální tiskové mluvčí.

Kontakty na tiskové mluvčí mají oslovené banky, tedy ČSOB, Komerční banka, GE Money a Česká spořitelna, velmi pečlivě ukryté, na internetových stránkách je lze najít až po značném úsilí. V České spořitelně měla mluvčí pouze mail, ze zbylých telefon zvedla pouze tisková mluvčí GE Money bank a slíbila vyjádření mailem. K otázce ohledně současného množství žádostí o hypotéku však zaslala pouze zhodnocení loňského úspěšného roku.

Hypotéky

„V současné době, kdy výsledky nejsou tak příznivé, nejsou tato čísla tak dobře marketingově publikovatelná. Oproti loňsku se není čím chlubit,“ potvrzuje nezájem bank Buřík. Podle jeho slov přitom v minulém roce v době hypotečního boomu neuplynul měsíc, aby některá z bank neinformovala o svých výsledcích, tedy, o kolik se jí podařilo navýšit počet poskytnutých úvěrů na bydlení.

Menší zájem o hypotéky nemusí způsobovat pouze výška úrokových sazeb. Od nového roku zdražily také stavební práce, což přispělo k zvýšení cen nemovitostí. „Zvýšení daně bylo avizováno již s předstihem a tento krok mnohdy urychlil rozhodnutí některých lidí vzít si hypotéku do konce loňského roku,“ dodává Buřík.

Podle odborníků by měl i přes vývoj v prvním čtvrtletí letošního roku objem hypotečních úvěrů za celý rok růst, i když ne tak dramaticky jako v předchozím roce.