A dva místostarostové pro město s pouhými sedmi tisíci obyvatel. Před tyto nejpalčivější problémy města budou v příštím volebním období postaveni budoucí zastupitelé Letovic. O hlasy voličů se tam uchází celkem devět politických stran a sdružení. Do volebního zápolení se jako číslo jedna strany Občanská iniciativa znovu vrhá i současný starosta Letovic Radek Procházka. A pokud uspěje, chtěl by ve městě dodělat, co za uplynulé čtyři roky nestihl.

„Například je třeba ještě vyřešit dopravu a parkování na náměstí v centru města. Na opravu náměstí už máme zpracovaný projekt, pokud se jej podaří uskutečnit, náměstí by mělo být přehlednější, plánujeme postavit třeba odstavné parkoviště u hasičské zbrojnice. A aby auta nestála na náměstí celý den, mělo by dojít i k zpoplatnění parkování,“ přiblížil Procházka.

Zajistit Letovickým přehlednější náměstí by chtěl v příštím volebním období jako lídr kandidátní listiny ODS také místostarosta města Vladimír Stejskal. „Celé volební období jsem prosazoval, aby se opravila západní část náměstí. Je to ale nákladný projekt, proto se jej zatím nepodařilo uskutečnit. Stále to však zůstává jednou z hlavních priorit, co pro město chci udělat,“ uvedl Stejskal.

V létě roku 1997 se Letovicemi valil proud, který po sobě zanechal značnou spoušť. Mimo jiné zaplavil i náměstí, po němž tehdy lidé jezdili na lodičkách. Až před nedávnem se však Povodí Moravy pustilo do protipovodňových úprav, které by měly Letovice před stoletou vodou ochránit. Nechá upravit přibližně dvoukilometrový úsek řeky Svitavy od vlakového nádraží až po továrnu Tylex a postaví opěrné zdi a ochranné hráze.

„Protipovodňová opatření ve městě považuji za velmi důležitá. Po povodni v roce 1997 a mnohokrát potom jsme o jejich provedení usilovali. Je to ale hlavně záležitost správců toků a ne města. V Letovicích však i po protipovodňových opatřeních zůstanou další místa, na kterých může docházet k problémům, jako je například Chlumský nebo Třebětinský potok. A ta je třeba vyřešit,“ upřesnil místostarosta Letovic Bohuslav Kuda, který se o přízeň voličů uchází na prvním místě kandidátky KDU-ČSL.

Dva místostarostové pro sedmitisícové město. Luxus, který si vedení města obhajuje už od minulých voleb. Podle starosty bylo tehdy zřízení obou postů nezbytné. „V letech 2006 až 2010 jsme čerpali hodně prostředků z dotací a zpracovávali různé projekty. A to bylo hodně práce i na dva místostarosty,“ vysvětlil Procházka.

Nové veřejné záchody v centru Letovic zatímco lidé z Borové stále nemají vodovod s pitnou vodou. Rozhodování, jakým plánů dát přednost, by chtěl v Letovicích změnit například lídr TOP 09 Petr Novotný. „Největší problémem Letovic je nesystematičnost rozhodování. I když chybí peníze na důležitější věci, jako je třeba podpora sportovních aktivit, utrácí se statisíce za veřejné záchody nebo za krachující kino,“ míní Novotný.

Čtěte více ve čtvrtečním vydání Blanenského deníku Rovnost